Kategori arşivi: BG.Bulgaristan.Varna

Di Wine , Varna , Bulgaristan (Bulgaria) ( * * * * * )

Adres: 2, Bratya Shkorpil Str., Varna 9000, Bulgaristan Tel: +359 87 860 6050

http://www.diwine.bg/

Şarap sevenler için güzel bir seçim bence Varna’daki “Di Wine”. Gerek yemeklerin lezzeti , gerekse şarap seçenekleri son derece yeterli. Siparişlerimizle birlikte gelen sıcak ,zeytin yağlı ve kekikli ekmeklerin lezzeti yerinde. Kendi ekmeğini yapan firmalar, bir adım öne geçiyor ve maça 1-0 önde başlıyor bence.

DSC04470

Şarap seçimimiz, her zamanki gibi yöresel. Angelus Estate markanın  Cabernet üzümleri (Cabernet Sauvignon ve Cabernet Franc) , Merlot ve  Syrah kupajı olan Classic 2011. Vinalies Internationales , Paris’deki yarışmada Altın madalya sahibi. Bulgar şarapları içinde bana göre iyilerinden. Gövdeli kırmızı şarap sevenlere …..

http://angelusestate.com/medalien.html

DSC04465

Kaz ciğerinin olduğu yerde Semiha’nın bunu tatmaması mümkün olamaz. (Sauteed Foie Grass with apple and raspberry sauce)

DSC04467

Deniz ürünlü salata tabii ki benim seçimim değil.

DSC04469

Semiha’nın ana yemek tercihi ördekli risotto. Benim ilgimi daha çok çeken kısmı risotta tabii ki. Sunum gerçekten etkileyici. Bal, siyah trüf mantarı ile lezzetli bir risotto. Üzerine taze nane ile servis ediliyor. Gayet başarılı ve lezzetli.  (Magret Of Duck . with honey and black truffle , chocolate risotto and fresh mint)

DSC04472

Evet, tabii ki süt dana kaburga ızgara benim siparişim. Yanında da BBQ sosu. Orta pişmiş ve lezzeti tam yerinde. Şarap ile uyum içinde. (Grilled ribs from milk fed veal with BBQ sauce)

DSC04473

“Feuilletine” ise ödül aldıkları ve gururla sundukları bir pasta. Çikolata sevenler kadar sevmeyenlerin de başını döndürecek kadar güzel. Sunum da göreceğiniz üzere basit ancak şık. Buraya gelip de “Feuilletine” sipariş etmezseniz, mekanın gereğini yerine getirmemiş olursunuz.

DSC04478

Antep fıstıklı pastayı okuyup da sipariş etmeme şansım yoktu. Meyve eşliğinde servis edilen bu pastayı beğenmemek mümkün değil. Şarap ve yemek konusunda olduğu kadar, tatlı seçenekleri de bizden geçer notu aldı. (Pistachio cake with raspberries and milk chocolate)

DSC04480

Sardinia , Varna , Bulgaristan (Bulgaria) ( * * * * )

(Koordinat: N43˚12.335′ ;  E027˚55.804′

Adres: Beach Alley, Varna. Tel: +359.52630921

Varna’da deniz ürünleri çok çeşitli. Fiyatları o kadar uygun. Bu yüzden her gidişimizde, mümkün oldukça deniz ürünlerini tercih ediyoruz.

Sardinia da, Varna limanında, denize nazır , keyifle yemek yiyebileceğiniz bir mekan. Son derece de merkezi bir yerde.

Bira ile, yemek öncesi aldığımız ve una bulanarak kızartılmış kabak ve yanında servis edilen sosu. Üzerine dere otu kıyılmış.

DSC08100

Üzerine yağsız peynir rendelenmiş patates kızartması ise Bulgaristan’ın bir spesiyali haliyle de benim favorim ve tercihim.

DSC08101

Semiha’nın tercihi Fransız  rose,  J.P.Chenet , Grenache Cinsault oldu. http://www.jpchenet.com/

DSC08104

Bulgaristan’da her öğünde sipariş ettiğim, Shopska Salad

DSC08109

Yine favorilerimden biri, bulduğumda kaçırmadığım midyeli risotto.

DSC08110

Tabii ki bu sofra, karidessiz eksik olurdu. Görünüşünden de lezzeti belli oluyor sanırım.

DSC08118

Güzel bir balık çorbasını hiçbir zaman kaçırmam. Havuç, patates, maydanoz ve bol balık eti. Bundan iyisi can sağlığı. (Black sea fish soup)

DSC08119

Kalamarın hem ızgarasını, hem kızartmasını yedik. İkisi de güzeldi. Benim her zaman tercihim tabii ki ızgarası olur …

DSC08121

DSC08124

Şu tecrübemi sizinle paylaşmak isterim. Asla Bulgaristan’da büyük balık ızgarası sipariş etmeyin. Nasıl beceriyorlarsa, yakıyorlar. Sanırım bu şeklinin makbul olduğunu düşünüyorlar. Sakın ha …

DSC08128

Tabii ki deniz ürünleri rakısız olmaz. Her ne kadar Bulgar rakısı da olsa, içimi son derece kolay ve lezzetli. (Matured rekia)

DSC08130    DSC08131

Happy Beach Bar , Varna , Bulgaristan (Bulgaria) ( * * * * )

Plaj’da ….

(Koordinat: N43˚12.223′ ;  E027˚55.507′)

Adres: Beach Alley , Varna Seaside phone 0889.924292, 052/610.864     http://happy.bg/

Bulgaristan’da çeşitli şehirlerde bulunan ve dünya üzerinde benzer konseptte (mini etekli kızların garsonluk yaptığı) satış yapan ancak benim de yiyecek zevkime uyan menülerinin bulunduğu bir zincir restaurant Happy Bar & Grill.

Daha önce yine Bulgaristan’da Plovdiv şehir merkezinde gittiğim yerin, bu sefer Varna sahil kentinde, denizin dibinde ve neredeyse plajın içindeki Beach Bar’ında bulunduk. Şekildeki üzere …

Yiyeceklerimizi seçerken, buz gibi yerel bir biranın keyfine diyecek yok..

Kişibaşı söylemek yerine, kalabalık olmanın avantajını kullanarak, “ortaya karışık” söylemeyi tercih ettik ki, daha fazla şeyin tadını alabileilim …

İlk olarak, sıcak servis edilen, içi kaşarlı enfes parmak ekmekler.(Brazilian Bread)

Beyaz şarap eşliğinde hazırlanan ve içinde zeytin yağı, maydanoz, domates ve sarımsak sosu ile baharatlardan oluşan, Sicilya Usulü Midte ….(Sicilian Style Mussels (Mussels, white wine, olive oil, parsley, tomato sauce, garlic sauce, hot chili pepper, spices))

Bulgaristan’ın milli salatası diyebileceğimiz salatası. Shopska Salad (tomatoes, cucumbers, cheese, onions, parsley)

Hamsi Tava, ortada çıtır kıvamda ….

Bana çok uymasa da, tatlı soslu Kalamar. (Calamari with sweet sour sauce)

Üzeri bademli, çıtır balık pane (Crunchy Almond fish)

Yine Bulgaristan usulü üzeri beyaz peynir rendeli patates kızartması (French Fries with cheese)

Bu yiyeceklerin yanında ben biraya devam ederken, bayanlar için seçimim, Bulgar Targovishte markasının Traminer beyaz şarabı. %100 Traminer cinsi üzümden.

http://www.lvk-vinprom.com/product_details-en.php?id=10

Kişibaşı ödediğimiz, yaklaşık 10 Euro …. Hakikaten ucuz …