Kategori arşivi: TR.Denizli

Lezzet Durağı , Denizli ( * * * * * )

Adres: Siteler Mahallesi, 6212. Sk. 9/A, 20160 Denizli Tel: 0.258.262.11.45

Denizli’de kahvaltı edilecek birçok alternatif var. Ancak kalite ve servis olarak bazı mekanlar öne çıkıyor. Bana göre profesyonellik ile amatör ruhu birleştiren ve bugünlerine sundukları lezzetli tatlarla gelen bir yer Lezzet Durağı. Yeni yeri biraz ters bir yerde olsa da, lezzet için her yere gidiliyor. Kahvaltısı ve fiyatı gayet kabul edilebilir düzeyde.

Ara sıcak gibi servis edilen menemen ve patates kavurma enfes.

Her ikisi de benim favorim.

Kişi başı ödenecek rakam 25 TL. Pazar günleri kapalı. Cumartesi gidecekseniz rezervasyon yapın derim.

Gazezoğlu Pide , Denizli ( * * * * )

Adres: Kaleiçi Mevkii , 485 Sok. No.24 Tel: 258.2410786

Denizli’ye özellikle de tarihi Kaleiçi bölgesine yolunuz düşerse büyük ihtimal ile yemek seçiminiz “Denizli Kebabı” olur. Ancak kebapçıların arka tarafında, kime sorsanız herkesin gösterebileceği yılların pidecisi “Gazezoğlu” da bir alternatif olarak aklınızın bir kenarında olsun. Ancak lüks bir mekan beklemeyin. Masalar ya sokakda, ya da karşı taraftaki dar bir mekanda iç içe.

Bizim tercihimiz kapalı otlu pide ve kıymalı pide. Yemeden tadını tahmin edemezsiniz. Yılların tecrübesi pideye yansımış durumda

IMG_0381   IMG_0382

Bizim tavsiyemiz, pideleriniz geldiğinde üzerine çay ile birlikte yiyebileceğiniz tahinli pidenin de siparişini hemen vermeniz. Tüm bunlara ödeyeceğiniz rakam ise hiçbir şey ….

IMG_0383

Mavi Köşe , Denizli ( * * * * )

Adres: Kurşunlu Sk 6/B, Denizli Tel:258.2612375

Denizli’de çarşı merkezi olan Bayramyeri’ ndeki 40 yıllık esnaf lokantası.  Sulu yemek bulabileceğiniz bir yer. Et suyu çorba, güveç , nohutlu pilavını mutlaka tatmalısınız. Mevsimine göre her türlü zeytinyağlı yemek bulmak da mümkün. Fiyat olarak da gayet makul.

Yemek ile birlikte verilen kızartılmış kuru biber….

IMG_0144

Benim favorim et suyu çorbası ….

IMG_0143

Denizli

 

Nefis Kuru Fasulyeci , Denizli ( * * * * )

Adres: Doktorlar Cad. No: 48  Bamyacı Apt (Pamukkale Ünv. Hastanesi Yanı) Tel: 258.2655386

http://www.nefiskurufasulyeci.com/

Denizli’de anne, kız ve torun 3 kuşak bir arada açtıkları bu şirin mekanın bana göre spesiyalleri karadenizin şeker fasulyesi ve keşkek. Mantıyı da unutmamak gerek. Bunun dışında ev yapımı çorba, yemek ve tatlı bulmak da mümkün.

Benim her geldiğimde tercihim fasulye mutlaka denenmeli.

DSC02713

Ve yanında mutlaka mantı.

DSC02716

Sevenler için tavuklu keşkek. Ben çok tercih etmiyorum tavukluyu. Ancak Denizli dışından gelenler, mutlaka denemeli.

DSC02718

Saki’de , Denizli ( * * * * )

Adres: Meclis yolu başlangıcı , Merkez efendi mah. Fesleğen Sok. No.2 Tel.258.3737345

http://www.sakide.com/

Denizli’de yemek konusu çok ilginç. Her ne kadar Denizli halkı yemeyi çok sevse de, genelde açılan iyi bir restaurant çok kalıcı olmuyor. (İstisnalar kaideyi bozmaz). Bugüne kadar güzel dediğimiz birçok yer ya kapandı, ya da el değiştirdi.

Son zamanlarda açılan , daha doğrusu el değiştirerek yeni bir tarz yaratan Saki’de Restaurant, çok farklı lezzetleri bulma imkanı bulabileceğiniz, yaz aylarında da bahçesinden keyif alabileceğiniz bir yer. Şu sıralarda benim 1 numaralı tavsiyem Denizli için.

İster ana yemek, ister ara sıcak, “Ciğer Tava”

2 kişilik karışık kırmızı et

Balık sevenler balık da var. Benim tercihim “Buğulama”

İpek&Sa , Denizli ( * * * * )

Adres: Ankara Asfaltı , 7. Km Akpet Petrol , Akkale , Tel.258.2747171

Sadece öğlenleri yemek çıkan bu petrol içindeki restaurantta son derece şık döşenen mekanda, ev yemekleri bulmak mimkün. Mevsiminde patlıcan közlemesi ve bakla benim en büyük favorim.

Kebapçı Baki , Denizli ( * * * * )

Denizli’nin tandır kebabı ….

Adres: Murat Dede Mah. Sarayköy Cad. No:11/A Tel.258.2614810

Denizli’nin meşhur kebabı tandır. Sarayköy Caddesinde birçok kebap dükkanı var. Çoğunluğu hava karardığında kapatır ve pazar günü açık olmaz. Yetişmek isterseniz buna dikkat edin. Genelde çatal vermezler ve yanında verilen domates, soğan, biber dışında başka yiyecek birşey bulamazsınız. (Kelleyi saymıyorum). En isim yapmışı “Kebapçı Enver”. Bilmiyorum, ben aynı şehirde olduğumdan mı ama bana biraz turistik geliyor. Benim tercihim de zaten karşısında, lezzet olarak da gayet iyi. Seçim sizin …

Nergiz Balık , Denizli ( * * * * *)

Balığı ağlatırım diyenlere ….

Adres: Ulus Cad. No.1  Denizli . Tel.(258)212.77.88

Denizli’de açık hava tiyatrosu karşısında, gerek servisi, gerekse sunduğu lezzeli balık menüsü ile balık severlerin rahatça gidebileceği bir mekan. Çok fazla resim ilave etmedim çünkü mevsimine göre her türlü taze balığı bulmak mümkün. Balık çorbası , salatası ve karidesi bence mutlaka sofrada olmalı

Bizim Ev , Denizli ( * * * * )

Mantı , Keşkek , Aşure Evi ……

(Koordinat: N37˚46.317′ ;  E029˚05.207′)

Adres: Altıntop Mh. Lise Cd. No: 8 Kat: 1 Daire: 2 , Denizli  Tel:0.258.2651038

Uzun zamandır gittiğimiz ancak listeye ilave için ancak fırsat bulduğum bir yer “Bizim Ev”. Sadece Mantı, keşkek ve aşure evi. Yeri Denizli’nin merkezi. Ev ortamından çok farkı yok. Bu özel tatları seviyorsanız, mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Anadolu’da genellikle düğün yemeği olarak yapılan keşkek, Denizli’de de bilinen ve yapılan bir yemek. Yarma buğday ve etten yapılır.

Orta Asya’dan Anadolu’ya göçebe Türkler tarafından getirilmiştir bir yemek olan Mantı’yı anlatmaya gerek yok sanırım.

Yine buğdaydan yapılan aşure, yenilen bu lezzetlerin tamamlayıcısı olmaktadır. Mutlaka tadılmalı….

Fiyat olarak, benim tercihim gibi 3’ünü bir seferde yediğinizde ödeyeceğiniz rakam, 20 TL.