Kategori arşivi: SLO.Slovenya.Lubiana

Valvasor, Lubiana , Slovenya (Ljubljana, Slovenia) ( * * * * * )

Adres: Stari Trg 7, Ljubljana Tel.: +386 (0)1.425.0455

https://valvasor.net/

Balkanlarda yemekler genelde keyifli. Ancak Slovenya’nın başkenti Lubiana’daki en keyifli yemeklerinden birini yediğimizi söyleyebilirm. Aslında araştırma yapmadan nerede yiyelim diye bakınırken bulduk mekanı. Kapalı yeri olmasına rağmen, eski şehirin dar sokağına koydukları masayı tercih ettik.

DSC04967

Siparişlerimizi vermek için menüyü incelerken , Slovenya’nın en büyük bira üreticisi “Lasko” ile başlangıcımızı yaptık.

DSC04953

İkram olarak gelen kremalı domates çorbası , tadımlık 🙂

DSC04954

Ülkemizde daha yeni restaurantlara girmeye başlayan ve bizim çok sevdiğimiz kuşkonmazı, yine diğer bir güzel keçi peyniri ile bulunca denemeden edemedik. Üzeri un ve yumurta ile kaplandıktan sonra kızartılan kuşkonmaz üzerine, bölgeye has nefis keçi peyniri. (Fresh asparagus tempura with goat cheese)

DSC04956

Diğer bir ülkemizde az bulunuru da mutlaka denedik. Izgara edilmiş armut ve antep fıstığı ile süslemesi ile ızgara kaz ciğeri. Ağır ama sevene güzel … (Foie gras with pistachio and warm pear)

DSC04957

Ana yemeklerimizle birlikte şarap seçimimiz tabii ki yöresel. 2013 Nafa Rose.

DSC04959

Balkanlarda kuzu bulup da yememek olmaz. Benim tercihim, tereyağında ızgaralanmış , taze sebze ve patates püresi ile servis edilen nefis kuzu pirzola. (Cutlet of spring lamb with potato mosaic)

DSC04962

Semiha’nın tercihi ise, ahududu sos ve taze sebzeler ile sunulan ördek but. Konfi tekniği , Fransızlar tarafından çok eskiden beri kullanılan ve yemekleri aylarca saklamaya yarayan bir teknik aslında. Tabii ki beklediği süre içinde aromaları da zenginleşiyor. Özel olarak  yağlandırılmış hayvanlar, önceden baharatlandırılan tuz ile ovuluyor , birkaç saat sonra da kendi yağında ağır ateşte uzun süre pişirilmesi hazırlanıyor. Et çatal ile parçalanabilir kıvama geldiğinde, kendi yağı ile kavanozda 6 aya kadar saklanabiliyor. Yeneceği zaman da üzeri çıtır olacak şekilde kızartılıyor. Çok uğraş ama ona değecek bir lezzet.. (Confit of duck leg with raspberry sauce)

DSC04964

Tatlı olar da mekanın kendi ismini verdiği , kakao ve vanilya kek üzerine nefis bir krema. Bütün lezzetleri tamamlayacak kalitede. (Valvas’or Cake)

DSC04968

Gostilna Sokol , Lubiana , Slovenya ( Ljubljana , Slovenia ) ( * * * )

Adres: Ciril Metodov trg, 18 Lubiana. Tel: +386.14396855

http://www.gostilna-sokol.com/

Lubiana merkezinde, Slovenya kültürünü yansıtan bir ortamda, geleneksel giyisiler ile servis edilen Sloven mutfağını tatmak için ideal bir yer.  Biraz fazla turistik bir yer. Yani sanki turlara servis edilen yemekler yeniyor. Tek düze gibi. Bu biraz rahatsız etmedi değil. Ama geleneksel tadları denemek için güzel bir yer.

Yemek ile benim tercihim, kendi imalatları olduğunu söyledikleri bira oldu. İki farklı tipini de deneme şansım oldu. Sarı olanına göre daha lezzetli olanı koyu renklisiydi.

20140907_192527      DSC04940

Başlangıç olarak mekana özel, ekmek içinde soğan çorbası. Dışarıda oturmamızdan ve hafif soğuyan havada sunumu, lezzeti ve sıcaklığı ile içimizi ısıttı. (Onion soup in bread cup)

DSC04942 DSC04943

Ana yemekler bahsettiğim gibi sanki toplu turist gruplara sunulan şekildeydi. Ben dana ızgarayı terih ettim.  (grilled veal steak )

DSC04948

Semiha’nın tercihi ise mantar soslu geyik biftek (Stag steak with porcini mushroom sauce)

DSC04947

Tatlı tercihimiz de mekana özel “Gibanica Sokol”. Sıcak olarak servis edilen, haşhaş, ceviz, peynir ve elmadan oluşan, üzeri pudra şekerli Sloven pastası. Mekanın iz bırakan yiyeceklerinden.

DSC04949

Hesap ile birlikte gelen ev yapımı Erik rakısı burada tattığımız en güzel sunumdu …. Kürdana batırılmış eriği ile birlikte enfesti.

DSC04952