Kategori arşivi: RU.Rusya.St Petersburg

Coffee Shop , St Petersburg (Sankt Peterburg) , Rusya ( * * * * )

Adres: Malaya Sadovaya Ulitsa 3/51 Gorod St.Petersburg

Gündüz – 20 C sıcaklıkta (soğuklukta !!!)  dışarıda ne kadar durulabilir? Biraz olsun ısınmak için, kahve ve yanında alınabilecek tatlı birşeyler için ideal bir yer.

Benim tercihim, elmalı tart. Sıcak servis ve yanında dondurma.

Meyveli sevenler için, Franbuazlı bir seçenek …

Diğer bir güzel tat, çikolatalı sevenler için ..

Kahvenin sunumu da son derece şıktı

Staraia Tamozhnia (Old Custom’s House), Saint Petersburg , Rusya ( * * * * * )

St.Petersburg soğuğunda , içimizi ısıtan yemekler …..

Adres : Tamojenniy Pereulok 1 San Petersburg  Tel: +7 812 327 8980

Vladimir Putin, George Bush, Prince Andrew Windsor gibi bilinen misafirleri ağırlayan bu restaurant, son derece seçkin bir mekan.

Chef Emmanuel Soares’in(ki yemeklerle fazla ilgilenince, yanımıza gelip memnuniyetimizi de sordu) hazırladığı nefis yemeklerle güzel bir akşam geçirdik.Yemek öncesi restaurantın ikramı olarak gelen füme somon …

Yemeğin yanına söylediğimiz Şili Şarabı

Başlangıç olarak alınan füme dana eti. (Carpaccio of veal served with cepe marinade , lobster oil and parsley jelly)

Benim başlangıç olarak tercihim, Ruslara özgü soğuk “Borç Çorbası”. Pancar püresinden yapılmış, keçi peyniri ve elma dilimleri ile servis edildi.(Chilled borsch puree served with antonovka and goat cheese)

“Ara soğuk” olarak ikram edilen meyveli dondurma …

Patates ve bakla ezmesi , üzerine taze sebze ve domates ile sunulan siyah mantar soslu dana fileto da tadılmaya değerdi.(Roasted fillet of prime beef with morel juice served with vitelottes potatos , fava beans and tomberry tomato)

Sebze ile birlikte sunulan kısık ateşte ağır şekilde pişen kuzu incik de kebap tadındaydı (Braised knuckle of welsh lamb served with a new potatoes pie and creamy oyster mushroom)

Diğer bir şahaser de, karışık balık ürnleri. Üzeri kırmızı havyar ile süslü ..

Benim tercihim, lahanaya sarılmış sebzeler ile birlikte sunulan, gizli sığır eti. (Beef wellington served with savoy cabbage and black truffles). Son derece hafif ve sağlıklı …

 

Tabii ki fazla kişi gidince ve herkes farklı sipariş verince, çok alternatif tadmak mümkün oluyor. Hele sıra talılardaysa …..

Karamel sos ve antep fıstıklı dondurma eşliğinde sunulan sıcak çikolata …(Hot chocolate araguani in crispy twile and pistachio ice cream with caramel sauce). Bilmem başka birşey söylemeye gerek var mı?

Çikolatalı puro !!! eşliğinde, içi ahududu dolu ananas Raviolli (Raviolli of fresh pinapple filled with country raspberries served with a praline chocolate cigar)

Sunumun güzelliğinden insan yemeye kıyamayacak … Ahududulu Ananas Mantısı. Ananas, ince yufka görevinde ….

Benim tercihim ise; kiraz ve antep fıstıklı brule eşliğinde Çikolata Markiz. (Chocolate marquise with sweet cherries and pistacho creme brule)

Bu enfes yemekler, kişibaşı yaklaşık 100 USD …..