Kategori arşivi: RKS.Kosova.Priştina

Villa Panorama , Priştina , Kosova (Pristina , Kosovo) ( * * * * )

Adres: Fshati Lugmir . tel.377.44305963

www.villapanorma-zilatar.com

Adından da anlaşılacağı üzere güzel bir Priştina manzarasına sahip.Ancak biz akşam gittiğimiz için manzaranın tadını çıkarabildiğimizi söyleyemem. Ancak yediğimiz güzel Kosova mutfağı önümüzdeyken ne kadar manzarayı gözümüz görürdü, onu da bilemem. Belki gözümüz ve karnımız doyduktan sonra olabilirdi.

Siparişini verdiğimiz yemekleri beklerken, buz gibi soğuk bir yerel Kosova birası ile ufaktan ilk gelen mezelerin tadına bakmaya başladım.

Benim Semiha’nın memleketinden bildiğim ve sevdiğim ancak ekmek ile yemedikten sonra tadını alamayacağınız bir Balkan şahaseri . Bizim “Biber Mancası”(biber yemeği) olarak bildiğimiz, beşamel sosa benzer (benzer diyorum çünkü bu yemeğin aslı kaymak ile yapılıyor) yatırılmış kızartma ya da közde biber (Peppers in cream sauce served with bread)

Ve Biber Mancasının diğer başrol oyuncusu, her halinden doğal olduğu belli olan ve taş fırında pişirilerek sıcacık servi edilen ekmek (Nore bread – pogage)

Üzeri taze peynir rendelenmiş, yine Balkanlara has Shopska Salata. (sallate shope)

Şarap olarak, yine yöresel bir seçim yaptık. Kosova’nın en bilinen markası olan Stone Castle’ın Rahoveci Vadisinde yetişen Balkanlara özgü Vranac üzümünden yapılan kırmızı sek şarabı.

http://www.stonecastlewine.com/en/

Ana yemeğimiz de fırında kızarmış nefis sığır eti. (Roasted beef) Doğal olduğu lezzetinden belli.

Tatlı olarak da yine buraya özgü, dondurma ile sunulan bir nevi keki tattık. Bizim tatlı standartlarımızda olmasa da, deneme şansını bulduk diyebilirim. (torte e shtepis)

Bu kadar güzel tatlar için ödediğimiz rakam, kişi başı 15 Euro. İçecekler de dahil. Şaka gibi, değil mi? Peki ya yemek masamızın şıklığına ne demeli ……

DSC09469