Kategori arşivi: ES.İspanya.Durango

Anboto Taberna , Durango , Biskay , İspanya (Spain) ( * * * * * )

Adres: Goienkale 14 (Bajo)  48200 Durango   Tel: 94 681 10 20

http://www.anboto-jatetxea.eu/

Durango İspanya’nın Bask özerk bölgesi içinde olan Biskay ili şehirlerinden biri. Biskay ili merkezi Bilbao’dur. Durango Bilbao’ya 30 km mesafede. Burada kaldığımız günün akşamı yemek için küçük ama o derece de şirin merkezini gezdikten sonra yine mevcut “taverna”ları süzdükten sonra Anboto üzerinde karar kıldık.

Siparişlerimiz ile birlikte yerel yapım dark bira tercih ettik.

IMG_0811

Grindillas Fritos. Şimdi o kadar yiyecek dururken ilk sıraya bu mu konar demeyin. Bask mutfağında tadına doyamadığım, hatta evde bile fırsat buldukça yaptığımız bir olmazsa olmaz haline geldi. Küçük ve hafif acı biber olarak çıtır çıtır kızartılıyor. Üzerine iri tuz. Enfes…

IMG_0809

Geçmişi Roma İmparatorluğuna uzanan kurutulmuş et kültürünün önemli tiplerinden biri de  İber yarımadasına özgü domuz budundan hazırlanan “İberico”. Domuz yemek ile ilgili bir sorununuz yoksa kızarmış ekmek ve domates sosu ile denemenizi tavsiye ederim. İspanya genelinde her yerde karşınıza çıkacaktır.

IMG_0796   IMG_0808

Yengeç bacağı versiyonu da kızartma olarak karşımıza geldi.

IMG_0804

Klasik İspanyol omleti. İçi patatesli. Kesinlikle doyurucu.

IMG_0800

İspanya’daki Tapas kültürü, Bask’da Pintxos (Pinços okunuyor) adıyla çok daha revaşta. Ben de çok seviyorum. Çok çeşidi mevcut. Ağız tadınıza göre bir şey bulmamanız mümkün değil. Pastırmalının bile birçok var.

IMG_0795   IMG_0801

Benim favorim ise, bir kürdana dizilen yeşil zeytin, ançüez, turşu biber ve sarımsak sosu. Enfes bir lezzet.

IMG_0802

Yağlı ve sert bir peynir (Kars kaşarı benzeri) üzerine deniz mahsullü olan, deniz ürünlerini sevenler için ideal.

IMG_0803