Kategori arşivi: ES.İspanya.Bilbao

La Vina Del Ensanche , Bilbao , İspanya (Spain) ( * * * * )

Adres: 10 Diputacion Street . 48008 Bilbao Tel: 944 155 615

http://www.lavinadelensanche.com/es/

Bilbao’da kaldığımız akşam merkezde ve otelimize yakın araştırma sonucu bulduğumuz “La Vina Del Ensanche” ye geldiğimizde çok kalabalık bir mekan olduğunu gördük. Oturacak yer de zor bulduk özellikle 4 kişi olduğumuzdan. Şehrin yemek kültürü de atıştırmalıklar üzerine olduğundan çok da şöyle rahat rahat oturup yemek yiyelim şeklinde bir yer değildi seçimimiz. Şehri yaşamak istedik.

Yeni yeni mutfaklarımıza giren kuşburnu üzeri un ve yumurtalanarak kızartılmış. Zevke göre yanında sosları ile birlikte.  (wild asparagus tempura)

IMG_1110

Soğuk olarak marine edilmiş ton balığı, prinç ile birlikte. Ben beğendim. (Marinated Bluefin tuna served with shusi rice)

IMG_1109

Deniz kenarında olmanın avantajını kullanarak soğuk servis edilen bu salatayı bile sardalyalı olarak sipariş ettik. (Sardine salad)

IMG_1108

Tat olarak ağır olmasına rağmen genelde spariş ettiğim kaz ciğeri, kızarmış ekmek ve marmelat ile önümüze geldi. (Home made foie-grass)

IMG_1107    IMG_1106

Bu bölgede sık bulunan turşu biber, ançüez ve zeytin üçlemesi. Kürdan eşliğinde.

IMG_1104

Özellikle Bask bölgesine has içecekleri de denedik. Bunlardan ilki “Txacoli”. Gazlı ve sek bir beyaz şarap. Asidik ve düşük alkollü. Bu yüzden daha çok aparetif olarak içiliyor.

IMG_1103

Diğer bir geleneksel içecek olan ve kırmızı şarap ile kolanın karıştırılarak içildiği bir içecek olan “Kalimotxo” yu da denemedik. Son yıllarda kola ile aram bozuk olduğundan sadece tadına baktım. Kola sevenler daha çok beğenir sanırım.

IMG_1102

Yolunuz Bilbao’ya düştüğünde görmeniz gereken yerlerden ilki Guggenheim Müzesi. Gerek yuvarlak titanyumdan görkemli mimarisi, gerekse içindeki çağdaş ve modern sanat eserleri mutlaka görülmeli.

IMG_1146

Müze sınırları içindeki diğer bir eser ise Louise Bourgeois’in örümceği Maman. Bronz, çelik ve mermerden imal edilmiş.

IMG_1148

Görmeden geçemeyeceğiniz bir diğer görülesi yer de “Puppy”. Her ne kadar köpeklerle aram pek iyi olmasa da, bu rengarenk eser yanında ben de poz verdim. Jeff Koons imzalı bu eser, çelik bir iskelet üzerine canlı çiçeklerden inşa edilmiş.

IMG_1134

Bilbao’da görülecek diğer yerler ise, şehrin ana meydanı diyebileceğimiz Plaza Nueva , şehrin içinden geçen Nervion Nehri manzaraları , mağazaların bulunduğu ticaret bölgesi ve ana caddesi Gran Via. dar sokakları ve büyük katedralin olduğu eski şehir Casco Viejo’dur.

Bar Ledesma , Bilbao , İspanya (Spain) ( * * * * )

Adres: Calle Ledesma, 14, 48001 Bilbao Tel: +34.944248577

Bilbao merkezindeki Abando metro durağı arka sokağında bir çok pintxos barı mevcut. Bunlardan gözüme kestirdiğim Ledesma’da hızlı ancak keyifli bir öğle atıştırma macerası yaşadım.

Mevcut Bar’dan ilk tercihim, nefis İspanyol ekmeği arasına eski kaşar muadili bir peynir ve yanına 2 parça tava balık.

IMG_1168

Yine tadımlık bir kürdan ile servisi kolaylıkla yapılabilen turşu zeytin , karides , yengeç , eritilmiş peynir ile

IMG_1169

Deniz ürünleri yanına zeytinyağlılardan oluşan bir kürdan dolusu sebze.

IMG_1170