Kategori arşivi: TR.Kütahya

Germiyan Konağı , Kütahya ( * * * )

Konak’da Kütahya Yöresel Yemekleri …

(Koordinat: N39˚25.332′ ; E029˚58.768′)

Adres: Meydan Kavşağı Germiyan Sokağı Girişi Germiyan Konağı KÜTAHYA

Tel:(274)224.55.52

http://www.germiyankonagi.com/

Kütahya ziyaretinde Kütahya yöresel yemeklerini tadabilmek adına, restore edilmiş ve restaurant olarak kullanılan bölgedeki restaurantlardan birine gittik.

Mutfak olarak yemek ve çorbaların, daha çok un ve türevlerinden türetildiğini gözlemledim.

Çorbalardan ilk denediğimiz yöresel olanı, Tutmaç Çorbası. Hamurun açılarak, küçük parçalar hailinde kesilerek kurutulması. Çorba yapılacağı zaman Tutmaç hamurunu biraz kıyma, biber, domates rendesi , biraz kuru nane ve terbiye olarak da bir miktar süzme yoğurt ilavesiyle, enfes bir çorba hatta ana yemek haline gelebilmekte.

İnce bulgur, tarhana, kıyma, un, karabiber ve nane karışımı ile küçük toplar halinde pişirilmesinden ve et suyu ile pişirilmesinin ardından, eritilmiş tereyağı ve sarımsaklı yoğurt ile sunulmasıyla meydana gelen “Sıkıcık Çorbası”

Yeşil mercimek, haşhaş, soğandan oluşan iç malzemeden hazırlanan ve fırında pişirilen  “Tosunum Böreği” de, Kütahya!ya özgü bir börek.

Kütahya Tirit’i ise tavuk eti ve tavuk suyu ile yapılıyor. Altında yaklaşık 2 parmak eninde kesilmiş yufkaların(şibit) pişirildikten sonra sarılmasıyla oluşturan bir altlık diyebiliriz. Üzerine kıvamında dökülen tavuk suyu ve üzerine dizilen tavuk. Bence değişik bir tat ve denenmeli.

Cimcik ise, bir nev’i içi kıymasız mantı. Üzerinde süzme yoğurt ve tereyağında “cos” sesi elde edilmiş toz kırmızı biber eşliğinde servis yapılıyor.

Ne alaka diyeceksiniz ancak, yerel olmasa da, saç tava kuzu eti de enfesti. Diyecek bir söz bulamadım.

Restaurant, eski tarzda döşenmiş odalar ve açık alanlardan oluşuyor. 3-5 kişi bile gitseniz, bir odada rahatça yemek yeme ve eski konağın tadını çıkarma şansına sahipsiniz.

 

Ödediğimiz rakam yaklaşık kişibaşı 20 TL.