Kategori arşivi: TR.Afyon

Aşçı Bacaksız , Afyon ( * * * * * )

Adres: Karaman Mah Yeni Saraçlat Çarşısı No.6 Afyon Tel: 272.2152097

Söze yediğim en güzel kebaplardan biri diyerek başlamak istiyorum. 5 nesildir bu işi yapan bir aile. Bu kadar lezzetli olması bu süre boyunca ayakta kalabilirler mi?

Afyon’da tabii ki İkbal bir alternatif. Çeşit içinden birşeyler seçmek isterseniz, seçiminiz olabilir.Ama kebap yerim derseniz, ilk önereceğim  yer “Bacaksız”. Ama her gün ve her saat açık bulmak sorun olabilir. Aramanızı öneririm gitmeden.

Kebap, pilav ve pide üçlüsü (herbirinin yeri bende ayrıdır) ile soğan eşliğinde servis ediliyor.

DSC04538

Pidelerin arasına gizlenen kebap gerçekten enfesdi. Et suyunda pişirilen havuçlu pilav da lezzetin tamamlayıcısı. Kebabın güzelliği, hazırlanışındaki özenden kaynaklanıyor. 2 gün sürüyor desem.  Kuzu eti işlenmemiş olarak 1 gün dinlendiriliyor, parçalar halinde bakır tencereye dizilerek 12-14 saat boyunca pişiriliyor sonrasında ise kendi yağında bekletiliyor.

DSC04540

Bu güzelliği Afyon ile adı anılan, mutlaka ve mutlaka “kaymaklı” olması gereken ekmek kadayıfı ile sonlandırmanızı tavsiye ederim.

DSC04541

Ödediğimiz rakam yaklaşık kişibaşı 20 TL.

İkbal Lokantası , Afyon ( * * * * )

Afyon’da Denince …..

(Koordinat: N38˚45.369′ ;  E030˚32.296′)

Adres : Uzun Çarşı No:21 Telefon : 0 272 215 12 05

Kaburga , her türlü etli yemek , kaymaklı ekmek kadayıf

Ben şehir dışındaki “İkbal” yerine, yolumu uzatarak şehir içindekini tercih ediyorum. Daha az kişiye olan, daha itinalı hazırlanır diye düşünüyorum.

Bana göre burada tadlar daha yerinde.