Kategori arşivi: ES.İspanya.Madrid

Museo del famon , Madrid , İspanya (Spain) ( * * * * )

Farklı bir öğle yemeği ….

Adres: C/Mayor , 7 , Madrid

Aslında burası Madrid’in merkezi Mayor meydanında bir şarküteri. Her türlü et ve peynir çeşidini bulmanız mümkün. Ev için satışlarının dışında, masalarda atıştırmanız da mümkün. Et olarak genellikle domuz eti. Ancak biz yemediğimiz için bizim tercihimiz “Cecina de vaca” ( Sığır füme) . Çok fazla yok bu etten dükkanda ve servislerinde. Ancak biz israr edince, bize getirdiler. Ancak aşağıdaki resme baktığınızda, son derece enfes bir öğle yemeği menüsü olduğunu görebilirsiniz. Füme sığır eti, karışık peynir ve kırmızı şarap. Yanında gelen ve dükkanda üretimi yapılan çıtır ekmek.

“Cecina de vaca” ( Sığır füme)

Karışık peynir tabağı (Tabla questo). Çeşitli koyun ve küflü peynirler (Quesos , Quesos oveja curado , Quesos oveja viejo , Queso brie )

Mütevazi öğle yemeği tabağı

Cabo Finisterre , Madrid , İspanya (Spain) ( * * * * )

Tapas ….

Adres: C/ Chinchilla , 7 . 28013 Madrid Tel:91.523.3818

Gran Via caddesini kesen sokaklardan birindeki bu restaurantı, kendimize yemek yiyecek bir yer ararken bulduk ve memnun da kaldık.Klasik “tapas” (meze) çeşitlerinin yanında, yemek çeşitlerini de bulabileceğiniz geniş bir restaurant. Resimlerden de anlayacağınız üzere biz daha çok ufak mezeleri tercih ettik.

Hafif bir akşam yemeği için, karides ile başlangıç yaptık. (Langostinos cocidos) 10 euro

Kesinlikle hamsi tavayı bu kadar kısa sürede, bu kadar çok Türkiye’de yememiştim. Ancak hakikaten de lezzetli yapıyorlar. (Boquerones fritos) . 7.5 euro

Yemek ile birlikte, İspanyol kırmızı şarabı… (Vina Berceo)

Tereyağda karides (Gambas al ajillo) . 10.5 euro

İspanya’da çok versiyonunu yediğimiz karışık ızgara sebze tabağı. (Parrillada de verdugas)(Grilled vegetables) . 9 euro

Bu bademli kek, İspanya’nın bir nev’i koruyucu azizi olan Santiago (St. James) onuruna adı verilen bir tatlı. Santiago de Compostela, Galicia kentinde gömülü olması ve bu yerleşimin ortaçağda bir dinsel ziyaret yeri olması ile adı verilmiş. Tabii ki bizi cezbetme nedeni bunlardan hiçbiri değil. İspanya’ya ait yöresel bir tat olması ve tabii ki içerdiği badem …. (Tarta de Santiago) (Calician style tart) . 3.5 euro

Yemek üzerine, hesap ile birlikte getirilen Likör (Gerbas)

1 şişe şarap dahil, 2 kişi 60 Euro

La Barraca , Madrid , İspanya (Spain) ( * * * * )

Paella Keyfi …

Adres: C/ De La Reina, 29 28004 Madrid, İspanya Tel.915 327 154

Her ne kadar asıl yeri olmasa da , özel tavasında paellayı Madrid’de yedik. 1935 yılından beri hizmet veren mekan paellaları ile ünlü ve son derce merkezi bir yer olan Calle Gran Via’nın paralelinde . Her zevke uygun paella mevcut. Seçim size kalıyor.

Biz yer ayırtarak gittik, size tavsiyem de aynısı olur. Çok geniş bir mekan sayılmaz. Bizim tercihimiz, kabuklu deniz paellası oldu . İçinde kerevit, midye, istiridye, kral karides ve kırmızı karides (Queen shellfish paella with Crayfish , mussel , clam , king pawn , giant red pawn) (Paella Reina de Mariscos)

İçeceklerle birlikte kişibaşı ödenen 30 Euro …

Meson El Jamon , Madrid , İspanya (Spain) ( * * * * )

Değişik bir tatlı …..

Adres: Gran Via , 59 . 28013.Madrid Tel.915429420

Gran Via caddesi üzerinde gezmek yorulduğunuzda çeşitli tapas (meze)ler ile karnınızı doyurabileceğiniz bir mekan. Plaza de Espanola ve Don Kişot heykeline çok yakın.

İlk tercihimiz, adından da anlaşılacağı üzere hamsi kanepe. Çıtır çıtır kızartılmış küçük ekmekler üzerinde.. (Canape Anchoa) (Anchovies)

Arkasından İspanyollara özgü, içi patatesli omletleri.  Bence doyurucu ve son derece değişik bir tat.

(Tortilla Espanola) (Spanish omlet).

Tatlı olarak hakikaten değişik birşey yedik.(Tarta Al whisky) (Cake of whiskey) Altı kek, ortası bir nevi meyveli dondurma, üst kenarları kremşanti , ortası karamelize şeker. Yanında da sıcak viski. Ağız tadınıza göre viskiyi üzerine döküyor ve afiyetle yiyorsunuz. Tavsiye edilir mutlaka ….

Restaurante Don Pelayo , Madrid , İspanya (Spain) ( * * * * * )

Madrid Merkezde Keyifli Akşam Yemeği …..

Adres: C/ Alcalá, 33 28014 Madrid, İspanya  Tel : 915 310 031

http://donpelayo.net/

Madrid’in merkezinde, otel tarafından tavsiye edilen ve gerçekten de son derece memnun kaldığımız bir retaurant. İçerideki servis elemanlarının ilgi ve yardımları ise nadiren karşılaştığım şekilde son derece samimiydi. Yemek kalitesi de bizi son derece memnun etti ve keyifli bir akşam yemeği yeme fırsatı bulduk. Madrid’de gidilmesi gereken bir yer.

Klasik yemek önce taze pişmiş ekmek ile birlikte servis edilen zeytin ….

Tadımlık kaz ciğeri …

ceviz salata sosu ve Pippin ile keçi peyniri salatası (ensalada de queso de cabra con vinagreta de reineta y nueces)(Goat cheese salad with an apple and nuts vinaigrette)

Semiha’nın seçimi, mango soslu ördek kızartma (confit de pato asado en salsa de mango) (roasted duck confit in handle sauce)

Benim seçimim ise, mantar soslu dana bonfile (solomillo de buey a la parrilla con sasa de hongos) (grilled sirlon steak with fungi sauce)

Ödediğimiz bira ve kadeh şaraplar da dahil olmak üzere 70 Euro