Kategori arşivi: A.Avusturya.Viyana

Figlmüller , Viyana , Avusturya ( Vienna , Austria ) ( * * * * )

Avusturya Şinitzel’i ….

Adres: Bäckerstraße 6, 1010 Vienna Tel: +43.1.5121760

http://www.figlmueller.at/de/

Viyana’nın merkezinde , birbirine yakın 2 şubesi bulunan ve Viyana’da Şinitzel dendiğinde ilk akla gelen yer. 1905 yılından beri hizmet veriyor. Pasaj içindeki küçük şubesinde yer bulamayınca, hemen 50 mt ilerisindeki çok katlı şubesinde 5 dakika bekleyerek oturma şerefine nail olduk. Çünkü bu 2 şubeyi kuyruksaz yakalamak biraz şans işi….

Siparişlerimizle birlikte , öğle yemeği olmasından dolayı tercihimiz beyaz şarap oldu. Steinberg’in Riesling – 2011.

DSC04387

Farklı olması açısından 1 porsiyon dana haşlama siparişi ettik. Sebzeler eşliğinde. “Viennese Style of boiled veal” (with chive sauce, apple horseradish and browned potatoes)

DSC04389

Yanında ise güzel bir patates salatası. Haşlanmı, sonra fırınlanmış (browned potatoes)

DSC04390

Şinitzel yanında gelen salata ise bir ayrı güzeldi. Semiz otu eşliğinde. Ve şinitzel ile çok iyi gidiyor.(Potato-Field Salat with Styria Pumpkin-Seed Oi)

DSC04393

Asıl spesiyalleri olan ve 100 yıllık büyükannelerinin tarifiyle hazırlanan şinitzellerinin domuz etinden olmasından dolayı, biz dana şinitzeli sipariş ettik (Wiener Schnitzel of veal). Şinitzeli çok sevmesem de, Viyana’ya gelmişken tadına bakmak gerekiyor ….

DSC04394

Plachutta , Viyana , Avusturya ( Vienna , Austria) ( * * * * * )

Tafelspitz ……..

Adres: Wollzeile 38 , 1010 Viyana … Tel: 01/512 15 77

http://www.plachutta.at/de/home/

Avusturya yemekleri yapan, Viyana’nın merkezinde şık bir restaurant. Farklı yerlerde şubeleri var. Özel yemekleri ise “Tafelspitz”. Tabii ki onu sipariş ettik. Genel olarak dana etinin değişik sebze kökleri , pırasa , kemik iliği , elma , patates ile birlikte haşlanması. İlk önce, bu yemeğin suyunu çorba olarak içiyorsunuz. Gerek tadı, gerek sunumu ….

Ortaya ilk önce özel ısıtılmış bir plaka geliyor. Getirilecek yiyecekleri sıcak tutması için.

DSCN5222

Hazırlanan yemek geldiğinde seçiminize göre (ben noodle’lı olanı seçtim) gelen kase içine etin suyu çorba olarak servis ediliyor.

DSCN5227

Birlikte pişirildiği sebzeleri ile enfes bir et suyu çorbası önünüze geliyor.

DSCN5231

Çorbadan kendinizi ayırabilirseniz, sizi bekleyen ikinci lezzeti görebilirsiniz. Ön hazırlık için zaten herşey gözünüzün önünde.

DSCN5232

Dana etinden ve gelen garnütürlerden oluşan tabak, aynen aşağıdaki gibi. Söze gerek yok. Görüntü herşeyi anlatıyor. Ama bir de tadını bilseniz….

DSCN5234

Farklı tat isteyenlerin seçimi, fırınlanmış dana eti . Yine Viyana’ya has bir lezzet. Kızarmış soğan, patates ve turşu eşliğinde. Roast Beef (with crispy fried onions, pickled gherkin and fried potatoes)

DSCN5230

Öğle yemeği yanında şarap olarak tercihimiz ise  Avusturya şarabı, BIEGLER Zierfandler – 2012.

DSCN5236

Zanoni & Zanoni , Viyana , Avusturya ( Vienna , Austria ) ( * * * * * )

Dondurma denince ….

Adres: Lugeck 7  – 1010  – Viyana Tel: +43 1 512 79 79

http://www.zanoni.co.at/

Eğer dondurma seviyorsanız ve Viyana’daysanız mutlaka görüp ürünlerini tatmanız gereken bir yer. Yaşayacağınız tek sorun, hangisni sipariş etmek olabilir. Eğer kalabalık gittiyseniz, daha çok çeşit tatma şansına sahip olabilirsiniz. Dondurma haricinde turtaları ve yoğrt çeşitleri mevcut. Keyfinize göre ….

Tatma fırsatı bulduğum dondurma, Amaretto’lu olan. “Coppa Amaretto” Kremalı dondurma, amaretto likörü, krem ​​şanti ve ufalanmış Amerottolu bisküvi. Güzel bir kombinasyon, tavsiye ederim.  (Cream ice-cream, amaretto liqueur, whipped cream, amaretto crumbled)

DSCN5239

Benim tercihim “Coppa Kastanien”. Gerek görüntüsü , gerek se her yerde bulunmamasından dolayı, püre haline getirilip bir spagetti halini almış kestane üzerine kestane dondurması, krem şanti ve karamel. İnanın ben bitiremedim ama çok lezzetliydi. Kestane severlere tavsiye edilir… (Chest nut rice, maroni ice-cream, whipped cream, caramel)

DSCN5246

 

Sacher Cafe , Viyana , Avusturya ( Vienna , Austria) ( * * * * )

Sacher Turte …..

Adres: Philharmonikerstrasse 4, Viyana A-1010, Avusturya

http://www.sacher.com/sacher-cafes/sacher-cafe-vienna/

1832’de, Franz Sacher tarafından yapılan, “Sacher pasta”ya adını veren yer. İçi çikolata kek, ince bir kayısı marmelatı, dışı kalın çikolata. Krema eşliğinde geliyor. Başka denecek birşey yok bence …

DSC04396

Tabii ki Viyana’ya özgü elmalı “Apple Strudel”i de denedik. Gerçekten peynir ekmek gibi satılıyor. Kapısında sıra bekliyorsunuz bu pastaları tadabilmek için ….

DSC04400

Efsaneye göre Osmanlılar’ın 1683 yılındaki 2.Viyana Kuşatması sonrası içinde kahve çekirdekleri bulunan bir torba bulunmuş. Deve yemi zannedilen kahveler ilk etapta yakılmak istenmiştir. Daha sonra kahvenin ne olduğunu daha önceden bilen Kolschitzky adında biri, ilk Viyana kahvesini kurmuştur. Kimi denemelerden sonra süt ve şeker ekleyerek Viyana’nın geleneksel kahve çeşidi olan Melange’ı icat etmiştir. Osmanlı geleneğinden gelen kahve yanında su getirmeleri, her gittiğimiz yerde karşımıza çıktı.

DSC04401