Kategori arşivi: TR.Kayseri

Elmacıoğlu İskender , Kayseri ( * * * )

Elmacıoğlu İskender

(Koordinat: N38˚43.218′ ;  E035˚29.390′)

Adres: Mustafa Kemal Paşa Bulvarı No.56 Melikgazi/KAYSERİ  Tel.2239999

http://www.elmaciogluiskender.com/

Elmacıoğlu İskender’in merkezde bulunan yerine gittik. Her ne kadar yoğurtlu siparişlerimiz olsa da ayranını da denemek istedik.

Kayseri.Elmacıoğlu (2)

Kayseriye has yemeklerden biri de tabii ki “Kayseri Yağlama”. Her ne kadar adı gibi yağlı ve ağır bir yemek olsa da , lezzetsiz olduğunu söylemek mümkün değil.

Nasıl yapılır derseniz; “Mayalı hamur lahmacun büyüklüğünde açılır, saçın üstünde yufka ekmeği pişirilir gibi pişirilir. Sonra kıyma, kuru soğan, domates, biber, maydanoz, az salça bir tavada pişirilerek iç hazırlanır. Daha sonra açılan yufkanın üstüne bu içten konur, onun üstüne tekrar yufka konur sonra tekrar iç dökülür. Bu işlem 10-15 kat oluncaya kadar tekrarlanır. Sonra dörde bölünür. Her dilime sarımsaklı yoğurt konup, dürüm yapılarak yenir.”

Kayseri.Elmacıoğlu (3)

Yanında sarımsaklı yoğurdu ile Kayseri mutfağının olmazsa olmazı “Kayseri mantısı”.

Kayseri.Elmacıoğlu (4)

ve etli “Yaprak Sarma”. Kayseri versiyonu da son derece başarılı

Kayseri.Elmacıoğlu

Kaşıkla , Kayseri ( * * * * )

Kayseri Potporisi ……

(Koordinat: N38˚45.039′ ;  E035˚23.739′)

Şeker Mah. Osman Kavuncu Bulv. No:370 Kayseri Tel:(352)326.30.75

Kaşıkla gerçekten son derece şık bir restaurant. Kayseri’nin Konya yolu çıkışında. Mantısı ile ünlü olmasına rağmen, Kayseri yemeklerini de bulabileceğiniz bir yer.

Biz ilk önce yöreye has “Kayseri Tabağı ” sipariş ettik. Su böreği,içli köfte, yağlama ve yaprak sarmadan oluşuyor tabak. Aslında Kayseri’nin önemkli yiyeceklerini 1 tabakta tatma şansını buluyorsunuz. Hepsi de mükemmeldi bana göre.

Normal mantıyı bir gün önce “Elmacıoğlu”da  yemiş olmamızdan dolayı , “Yağ Mantısı” sipariş ettik. Bunun farkı mantıların daha büyük olması ve yağda kızartılarak sunulması. Haliyde bildiğimiz mantıya göre daha ağır.

 Tüm bunların üzerine kapanışı yaptığımız “Necmiye Hanım Tatlısı” ise tam bir şahaserdi. Antep fıstığından oluşan tatlı, benim favorilerim arasınaki yerini şimdiden aldı…..