Kategori arşivi: İ.İtalya.Potenza.Maratea

Ristorante Santa Lucia , Maratea , Potenza İtalya (Italy) ( * * * * )

Adres: Contrada Santa Lucia Policastro Bussentino  Tel: +39.974.984800

http://www.hotelristorantesantalucia.it/

Salerno’dan Sicilya adasına kiraladığımız araç ile giderken rotayı kıyı olarak belirledik. Çünkü dönüşte Lecce ve Bari tarafına gidecektik ve yolun çoğunu aynı rotadan geri gelecektik. Bu şekilde daha farklı yerleri görebiliriz diye düşündük ve gerçekten de doğru bir karar vermişiz. çünkü buradaki doğa güzellikleri ve bakirliği görme şansımız olmayacaktı. Akdeniz’in bir kolu olan Tiren Denizi (Tyrrhenian sea) kıyıları mutlaka görülmeli.

DSCN1189

Yol üzerinde, Salerno’dan yaklaşık 40 km mesafedeki Antik Yunan şehri Paestum da görülebilir. Biz hafta sonu uğradığımız için kapalı idi, uzaktan görebildik. Eski adı deniz tanrısı “Poseidonia”. M.Ö. 5 ve 6. yy’a ait 3 adet iyi korunmuş Antik Yunan tapınağı bulunmakta. O zamanlar, Akdeniz’in birçok yerinde Yunan kolonilerine rastlanıyordu. Romalılar  zamanla tüm İtalya yarımadasını ele geçirdi ve bir Roma şehrine dönüştürdüler.

DSCN1181

Yol üzerinde görmüş olduğumuz güzel manzaralar, ne yazık ki karnımızı doyurmuyordu. Gözümüz yemek yiyebilecek güzel bir yer aramaya başladı. Gidenler bilir özellikle kırsal kesimde İtalya’da çok uygun fiyata ev yapımı yemekler yapan, çok şirin küçük lokantalara rastlamak mümkün. Geçtiğimiz küçük yerleşim yerlerinden birinde S.Lucia’yı gözümüze kestirdik. Sonradan fark ettik ki aynı zamanda otel kısmı da varmış.

Hemen siparişi vermeden sofra şarabımız geldi.

DSCN1196

Tabii ki İtalya’nın olmazsa olmazının fesleğensiz versiyonu. Ancak ekmek doğal, domates doğal, zeytinyağı doğal. Biraz da sarımsak, daha ne olabilir ki ….

DSCN1198

Yani ne diyeyim bilemiyorum taze peynir, parmesan ve domates sosu ile hazırlanan ev yapımı Cavatelli tip makarna.

DSCN1199

Tiren denizi kıyısında tabii ki taze balığa hayır demedik ve sinarit tercih ettik. Sunum ne kadar basitse, lezzeti de o kadar yerindeydi.

DSCN1202