Kategori arşivi: SRB.Sırbistan.Novi Sad

Fish & Zelenish , Novi Sad , Sırbistan ( Serbia ) ( * * * * * )

Adres: Skerliceva 2, Novi Sad 21000, Sırbistan Tel: +381 21 452000

http://www.fishizelenis.com/

Kremalı da olsa menüde gördüğümde sipariş vermeden geçemediğim balık çorbası, serinleyen havada bizim için iyi bir başlangıç oldu  (Fresh fish mediterranean cream soup)

DSC04996

Hem ızgara, hem de keçi peyniri bir arada olunca, yanına da tatlı karamelize soğan. Izgara peynir sevenlere tavsiye ederim.(Grilled goat cheese with onion jam)

DSC04998

Yine bulduğumda mutlaka sipariş ettiğim Bruschetta . Klasik tarifine ilave olarak zeytin ve soğan halkalı. Fesleğen yerine de zaman zaman kullanılan kekik. Değişik bir tat olmuş. (fresh grated tomatoes, olive oil, oregano, garlic, olives, onion rings)

DSC04999

Semiha’nın seçimi, “Sicilian Fence” .Şiş olarak servis edilen, somon, levrek, karides, kalamardan oluşan güzel bir deniz ürünü karışımı. Kızartılmış sebzeler ve mercankökü eşliğinde servis edildi. Son derece lezzetli  (sqrewer of salmon, seabass, prawns, squid) served with stir fried vegatables prepared on some olive oils and marjoram

DSC05002

Benim tercihim ise Kalamar  “Calamaries  – Dalmatian Style” Sarımsak , zeytinyağı ve beyaz şarap ile hazırlanmış. Yeşillik olarak, tercih edilen pazı. Şunu söylemem gerekir ki, yediğim en lezzetli deniz ürünü tabaklarından biriydi. Mutlaka tavsiye ederim.  (prepared on garlic, olive oil , White wine) served with potatoes and chard)

DSC05003

Tabii ki yolunuz Novi Sad yakınlarına düşerse, mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim bir yer Sremski Karlovci’de bulunan “Kapela Mira”.  Adından da anlaşılabileceği gibi, Osmanlı İmparatorluğunun 400 yıllık hegomanya sonrasında toprak kaybettiği ilk anlaşma olan “Karlofça Anlaşması”(1699) nın imzalandığı yer. İmza atılan çadırın bulunduğu tepeye , çadıra benzeyen bir kilise yapılmış. Kilise 4 kapılı ancak yakın zamana kadar bu kapılardan sadece 3’ü var olup, 4. kapı duvarla örülüydü. Nedeni ise, Türkler artık bir daha bu kapıdan geçip Avrupa’ya ayak basmasınmış. (Bir duvar ile ne durdurulabilecekse…) Girişimler yapılarak  4.kapı bugün itibarıyla açılmış durumda. Resimden de görüldüğü üzere bunu tespit etmiş durumdayız.

DSCN6840      DSCN6845