Kategori arşivi: P.Portekiz.Braga

Farturas Sandra , Braga , Portekiz (Portugal) ( * * * * )

Adres: Praça da Republica , Braga/Portekiz

http://farturasandra.blogspot.com.tr/

Lizbon’a indikten sonra kiraladığımız araç ile yaklaşık 370 km uzaklıktaki Braga’nın yolunu tuttuk. Eşyalarımızı otele bıraktıktan sonra ilk olarak merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktaki Bom jesus do monte katedralini görmeye gittik. Bu katedrale ait resimleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu yorucu gezi ardından aracımızı otele bıraktık ve yürüyüş mesafesindeki merkezi gezmeye başladık.  Braga’nın en merkezi meydanı olan Praça da Republica’da gezerken önümüze çıkan ve vanilya kokusu ile bizi kendine çeken “Farturas”. Portekizlilerin Donut’ı diyebiliriz.

DSCN8491

Kopenhag’da yediğimiz Churros’ çok benziyor. Tek farkı istediğiniz çikolata ya da değişik alternatifteki marmelatları içine koyabiliyorlar. Ya da bizim tercih ettiğimiz şekilde sade olarak da yenilebiliyor. Bu da bir nevi çıtır hamur.

DSCN8490    DSCN8489

Tek gece kaldığımız Braga’ya yolunuz düştüğünde görülecek yerler hakkında da size birkaç tavsiyede bulunayım. Kente hakim bir tepe üzerinde bulunan katedral Bom jesus do monte sanırım Braga’nın ilk görüleceği yer. 1722-1811 yılları arasında inşa edilmiş. Gerek ihtişamlı binası, gerek önündeki mutlaka inilerek aşağıdan fotoğraf çekilmesi gereken barok tarzı merdivenleri (600 basamakçık) ve gerekse ön ve arka tarafında bulunan muhteşem bahçesi ve içindeki değişik heykelleri ile rahatlıkla 2-3 saatinizi alacak bir yer.

DSCN8469    DSCN8476

DSCN8444

Merkezde bulunan “garden of santa barbara” da şehrin güzel mekanlarından. 14. yy evinin bahçesi olan bu yer, 1950’de elden geçirilerek bugünkü halini almış.

DSCN8504

Docamar Marisqueira , Braga , Portekiz (Portugal) ( * * * * * )

Adres: Rua de Baixo, Braga 4700-155, Portekiz  Tel: +351.253.063.348

Sanırım uygun fiyata bu kadar çeşit balık ve deniz ürününü Braga’da yemek çok mümkün değil.
Yerinin merkezden biraz olmasının bunda rolü var sanırım. Doğrusunu söylemek gerekirse
anlaşmak da çok kolay olmadı. Biz Portekizce veya İspanyolca bilmediğimizden, onlar da çok
İngilizceye hakim olamadıklarından zorlandık. Allahtan bir İngilizce menüleri vardı.

Yorucu Braga gezisinin ardından aç bir vaziyette oturduğumuz mekan son derece sakindi. Bu sakinliğin nedeni ise bizim alışık olduğumuz yemek saati ile, İspanya ve Portekiz yerel halkının yemek saati ile uyuşmaması. Bize göre daha geç yiyorlar. Biz ana yemeklerimizi yerken restaurant doldu denilebilir. Siparişlerimizi verdikten sonra hemen gelen sıcak ve tereyağlı ekmek biraz olsun bizi açlığımızı bastırdı diyebilirim.

DSCN8514

Son zamanlarda yediğim en iyi kabuklu deniz ürünleri salatasıydı. Ahtapot, karides, kalamar, midye her şey vardı. Maydanoz, soğan, biber ve zeytinyağı kombinasyonu da son derece yerinde idi. Mutlaka deneyin uğrarsanız.

DSCN8512

Yengeç tava ise yağda kızartılmasına karşın ağır değildi. Mayonez esaslı sos ile birbirini tamamladı.

DSCN8513

Okyanusa bu kadar yakın olduğumuzdan geldiğimiz bu balık restaurantında balık çorbası olmasına rağmen tercihimiz bir üstü deniz mahsulü çorbası oldu. Sanırım yemesek ayıp olurdu. Kruton ekmek ve maydanoz ile süslenmiş. İçinde de cephanesi boldu.(Seafood cream soup))

DSCN8515

Kabuklu deniz ürünleri tabağı sipariş edilmese olmazdı. İçibde yok yoktu. Yengeç, karides, kaya midyesi ,midye ,istiridye. Yanında da değişik soslar içeren bir demet. ( Shellfish plate( stuffed crab, prawns, barnacles, shrimp from the coast, mussels and oyster))

DSCN8518    DSCN8520

Yemek ile birlikte içmek için tercihimiz, Kuzey Portekiz İspanya sınırındaki Mancao kökenli Monsantus beyaz şarap. Portekiz’e has Alvarinho ve Trajadura üzümlerin karışımından yapılmış nefis bir şarap.

DSCN8524

Bence bu nefis yemeğin en kötü daha doğrusu en talihsiz seçimi tatlı kısmıydı. Tabii ki servis elemanları ile anlaşamamızın da bu işte rolü büyük. Tatlı seçimi için menüye baktığımızda, yöresel olarak yazan “Queijo da serra with pumpkin jam dikkatimizi çekti. Ne olduğu konusunda da anlaşamayınca, sipariş ettik. Bize gelen ile, kıtır ekmek ve balkabağı marmelatı eşliğinde dağlarda yetiştirilen yağlı nefis bir yöresel peynir olan “Queijo da serra” geldi. Biraz yemeye çalışsak da pek tatlının yerini tutmadı. Biz de paket ettirerek ertesi gün aracımızda giderken, kahvaltı niyetine yedik. Neye niyet, neye kısmet….

DSCN8527