Kategori arşivi: GR.Sakız

Porto Kastello , Sakız (Chios) ( * * * * )

Adres: Limanaki Kastellou, Agia Paraskevi, Chios Tel: 2271041401

Sakız adasında kaldığımız otele yakın denediğimiz diğer bir mekan, Kastellou Limanın’da. İlginçtir turizm açısından yüksek bir sezonda gitmiş olmamıza rağmen müşterilerin çoğu Yunan’lıydı. Yani yerel halk tarafından tercih edilen bir yer. Cumartesi akşamı olmasından dolayı (her ne kadar 10 gibi başlasa da) canlı müzik de vardı. Neşeli Yunan ezgileri yemeğimize ilave keyif kattı.

Menüyü istediğimizde , fix menü ya da alakart alternatifi sundular. Fix menüdeki yiyecekler bizim kafamızdakilerle uyuşuyordu. İlave olarak limitsiz içecek vardı. Bir de fix menü içindeki öğle yemeğinde yediğimiz sardalya ızgarayı ,kalamar ızgara ile değiştirmeyi kabul etmeleri, seçimimizi netleştirdi. Bu sefer hemen baştan yazayım, kişi başı ödediğimiz rakam 20 Euro idi. Şaka değil ….

Tabii ki Yunan üçlemesi olmazsa olmaz.

IMG_4615  IMG_4617  IMG_4618

Tavada hazırlanan üçleme ise ayrı bir lezzet. Yine Sakız’a ait “Saganaki Mastelo”, bu sefer yağda kızartılmış. Kızartma deyince patatessiz olmaz tabii ki . Ve kalamarın tavası …. Tamam, biraz ağır bir üçleme kabul. Ama seferiyiz …

IMG_4619    IMG_4620    IMG_4623

Menüye dahil son 2 tabağımız ise domates sosu fazla kaçmış karides ve kalamarın ızgarası. Karides haricindekiler bizi memnun etti.

IMG_4621    IMG_4622

Yunan ezgilerini anlatmaya gerek yok …

IMG_4628

Tavern Mouria , Sakız (Chios) ( * * * * * )

Adres: Velonas, Vrontados, Sakız Adası  Tel: +30.2271093444

Sakız merkezin 5,5 km kuzeyindeki küçük kasabası Vrontados’da bulunan bu şirin yer neredeyse her gelişimizdeki uğrak yerimiz. Genel Müdürümüz Ferruh Ergüney’in de dediği üzere daha iyisini hakeden ancak değeri pek bilinmeyen bir mekan. Ama iyi haber, hep tenha oluyor. Gürültü yok. Deniz kenarında nefis bir manzara. Biz son derece mutluyuz bu durumdan …..

Tabii ki balık ürünlerinin yanına tercihimiz ….

IMG_4658

Hemen atıtırmalık olarak Izgarada Mastelo peyniri ( Sakız adasında inek veya keçi sütünden üretilen bir çeşit beyaz peynir. Izgarası bir harika. Sakız adasındaki yemeklerin vazgeçilmezi oldu.) ve Tzatziki

IMG_4653   IMG_4683

Karışık kabak ve patlıcan kızartması ise Yunanistan ve adalarda servis edildiği şekilde mutlaka unlanarak kızartılması. Eee biz de seviyoruz ne yazık ki kızartmayı …

IMG_4684

Bu gelişimizde keşfettiğimiz ve 2 akşam üst üste sipariş ettiğimiz bir lezzet. Her ne kadar adına Türkçe olarak “karides pidesi” demiş olsalar da, tavada soğanlı karides bir ömür. Hani Osmanlı döneminde sarayda sunulan soğanlı yumurtanın farklı bir versiyonu. Biraz un ilavesi var. Tam anlamında olmasa da soğanlar hafif karamelize. Evde denenecek tabii k.  (shrimps with fried onion)

IMG_4660

Izgara kalamar ise tam Yunan usulü. Lezzeti nefis.

IMG_4688

Izgara ahtapot da bizde yapıldığı gibi değil ancak tam ağızımıza layık.

IMG_4690

Bu kalışımızda denediğimiz ilk ve tek kırmızı et. Türkçe koydukları ismi ilginç, “Sarhoş Köfte”. Sarhoşluğu içindeki Uzo’dan geliyor ancak biz tadını pek alamadık. Ancak denenebilir tabii ki. (Meatballs with ment and ouzo)

IMG_4659

Hesap ile birlikte gelen ballı panna cotta. Biraz fazla pişmiş ancak üzerindeki bal doğal.

IMG_4663

Her zaman olduğu üzere ne yersen ye, içersen iç kişi başı 15-20 Euro…