Kategori arşivi: TR.Edirne

Ciğerci Niyazi Usta , Edirne ( * * * * * )

 Adres: Alipaşa Ortakapı cad. No:5/2   EDİRNE Tel: 284.2133372

http://www.cigerciniyaziusta.com.tr/

Edirne’de birçok ciğerci var. Ama ben sevgili Okan Yılmaz tarafından tavsiye edilen Niyazi Usta’ya gittim. Hayatımda yediğim en güzel ciğerlerden biriydi. Hani hiç bıkmadan her öğün yenebilecek lezzette.

Siparişimizle ortaya gelen garnitürler… Her biri ciğere son derece güzel eşlik ediyor. Bu üçlü olmadan bir anlam ifade etmez bence.

DSCN3462

İçecekleri saydıklarında “Hardaliye” hemen dikkatimizi çekti ve sipariş ettik tabii ki. Ancak şunu söylemem gerekiyor ki Hardaliye’ye ayrı bir satır açmak gerekiyor.

Trakya bölgesi üzümlerinden üzüm suyu, hardal tohumu ve vişne yaprağından imal edilen, bir içecek türü. Sağlık açısından da bir çok faydası var. Detaylı bilgiyi http://www.hardaliye.net/  siteden edinebilirsiniz.

DSCN3463

Edirne ciğeri için de söylenecek bir şey yok. Mutlaka tadılmalı. Dana ciğerinden yapılan, sinir ve zarları sabırla ayıklandıktan sonra yatay olarak kesilen, un ve tuzlandıktan sonra kızgın ateşte kızartılan bu enfes ciğer için bile Edirne’ye gidilir.

DSCN3465

Tatlı olarak ilk tercihimiz ve Trakya’da kolaylıkla bulabileceğiniz ve Çanakkale’ye özgü “Peynir Helvası”. Taze tuzsuz peynir, yumurta sarısı, irmik ve şeker ile imal ediliyor. Mutlaka ve mutlaka nerede denk gelirseniz, deneyin.

DSCN3466

Diğer bir tatlı seçimimiz ise “Hayrabolu Peynir Tatlısı” . Daha önce Hayrabolu’da “Kadı Göbeği” adıyla tanınan bu tatlı, Kemalpaşa Peynir Tatlısının çok benzeri. Benzer şekilde tahin ve fındık ile mükemmel gidiyor…..

DSCN3468

Edirne sadece yiyecek değil, görülecek yerler açısından da çok zengin. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii, Arasta Çarşısı, özellikle 16.yy.da su sesi, müzik ve güzel kokularla akıl hastalarının tedavi edildiği ve 2004 yılında Avrupa Konseyi tarafından Avrupa müze ödülüne sahip II.Beyazid Külliyesi Sağlık Müzesi , Karaağaç,  Aynalı gelin süpürgeleri mutlaka görülmeli.

DSCN3486

DSCN3489

DSCN3544

DSCN3519

DSCN3520

DSCN3487

 

Kıyık Et Lokantası Ali İlte , Edirne ( * * * * )

Adres: Kıyık Caddesi No:77 Edirne Tel: 284.2127541

Edirne’de öğle yemeğine sıkıştırdığımız köfte ve ciğerin ardına akşam yemeği planım meyhane idi. Methini duyduğum Kıyık Et Lokantasını pas geçmek istemedim. Bu yüzden biraz tok da olsa mekana gittik. Meyhane havasındaki yere bayanlı olarak da gidilebiliyor.

Ortaya gelen soğuklarla işe başladık. Soslu patlıcan,

DSC04109

Patlıcan közleme

DSC04110

Güzel bir salata

DSC04111

Yine kıvamında bir acılı ezme

DSC04112

Güzel bir manda yoğurdu

DSC04113

ve yoğurtlu biber kızartması borani , tam benim ağız tadıma uygun.

DSC04114

Sıra olarak gelen et çeşitleri köfte ile başladı. Biri normal, biri mekana özel (!) “ameliyatlı köfte” yani ikiye bölünmüş ve o şekilde ızgara edilmiş.

DSC04116

Daha sonra da sırasıyla şiş, ciğer ve biftek. Hepsi de mezeler ile bir uyum içindeydi ve keyifli bir akşam yemeği yedik.

DSC04118

Fiyat olarak da gayet makul olan mekanda, meyhane ortamını tatmak isteyenler için güzel bir akşamı tavsiye ederim.

Köfteci Osman , Edirne ( * * * * )

Adres: Kıyık Cad. Yediyolağızı sok. No.14-16 Edirne   Tel:284.2127725

http://www.edirnelikofteciosman.com/

Sevgili arkadaşım Okan Yılmaz bir süre Edirne’de yaşadı. Ben de tabii ki Edirne gezim sırasında görülecek ve tadılacak yerler hakkında kendisinden bilgi istedim. Köfteci Osman onun tavsiyelerinden biri. İşin kötü yanı Edirne programın yaklaşık 24 saatlikti. Akşam için gideceğim yer belli olduğundan ve Edirne’ye gelip de ciğer yemeden gidilemeyeceğinden öğle yameğini de ciğere ayırdığımızdan, insanların 5 çayı vaktinde, biz de 5 köftesi yemek durumunda kaldık.

Köfteci Osman’ın birden fazla yeri mevcut Edirne’de. Biz Selimiye Camisi gezisinin ardından, karşı tarafında bulunan dükkanına gittik. Aslında hiç de aç değildik. Amacımız buraya kadar gelmişken, köftesinin tadına bakabilmekti.

Siparişimizi verdikten sonra ortaya gelen acılı domates sosu, köftecilerin ortak ikramı haline gelmiş. Lezzetine diyecek yok, tek kötü yanı ekmek ile birlikte tüketiliyor olması. Hatta kavanoz ile satın almak da mümkün, biz bir kavanoz aldık.

DSCN3501

Köftenin olmazsa olmazları. Piyaz da sipariş etmek gerekir.

DSCN3503

Kaburga etinden yaptıkları köfte gerçekten güzel. Kurumamış ve içi sulu, benim zevkime göre. Fiyatları da makul. Edirne’ye gelip de ciğerden sıkılırsanız mutlaka deneyin.

DSCN3505