Kategori arşivi: TR.Sivas

Lezzetçi , Sivas ( * * * * )

Sivas’da Sivas Kebabı ..

(Koordinat: N39˚45.049′ ; E037˚01.001′)

Adres: Sularbaşı Mah Ali Ağa Camii Sok.(PTT ARKASI) No:12 SİVAS Tel: (346)2242747

http://www.lezzetci.com.tr/

Sivas’da gezimiz biraz uzadığından, bir öğle yemeğini daha burada yiyerek, şehrin ismi ile anılan “Sivas Kebabı”nı tatma şansımız oldu. Bu kebabı nerede yiyebileceğimizden çok, nerede bulabiliriz konusunda birkaç alternatifi araştırdıktan sonra, bence en güzel yerlerden birine geldik.

Çok çeşitli yiyecek bulabileceğimiz mekanda siparişimiz sadece “Sivas Kebabı” oldu. Hazır olarak yokmuş, 20-25 dakika sürebileceği söylendi, kabul ettik. Siparişimiz sadece 1 porsiyon olarak verdik. Yoğurtlu yarma ve acılı ezme ikram olarak önümüze geldi siparişimizi beklerken.

Biz de ilave olarak, cacık sipariş etmiştik, o da toprak kap içinde sununuldu.

15-20 dakikalık bir zamandan sonra, merakla beklediğim “Sivas Kebabı” geldi. Porsiyonu gördükten sonra, 2 kişi için iyi ki tek porsiyon sipariş vererek, ne kadar doğru bir seçim yaptığımızı gördük. Çünkü gerçekten büyük bir porsiyon geldi ve bunu bile bitirmekte zorlandık.

Yanlış bir anlama olmasın, zorlanmamızın nedeni sadece porsiyonun büyüklüğüydü. Yolsa ızgarada hazırlanmış domates, biber, sarımsak, patlıcan ve kuzu pirzolanın lezzeti konusunda herhangi bir sorun yoktu. Yolunuz Sivas’a düşerse, mutlaka deneyin.

 

Besler , Sivas ( * * * )

Kirli Ahmet’in Yeri ….

(Koordinat: N39˚ 43.812′ ; E037˚ 00.472′)

Adres: Ankara Yolu , Toptancılar Sitesi 15. Blok No:50 Sivas. Tel:(346).226.28.27

Sivas’da ne yiyelim dediğimizde karşımıza çıkan yerlerin başında geliyor “Kirli Ahmet’in Yeri”. İsim olarak “Besler” ancak bu şekilde çok anılmıyor. Yeri de çok kolay bulunacak bir yerde değil. Şehirin çıkışında ve sanayiinin içinde.

Sipariş ile birlikte ortaya gelenlerin hepsi ikram. Mercimek çorbası dahil.

Ancak ekmeğe ayrı bir parantez açmak gerekecek. Avrupada yediklerimden hiçbir eksiği yoktu. Son derece de lezzetli.

 

Köfte lezzet olarak da, miktar olarak da gerçekten fazlaydı. Bu tarafta denenmesi gereken bir lezzet.