Kategori arşivi: TR.Kastamonu

Münire Sultan Sofrası , Kastamonu ( * * * * )

Adres: Hepkebirler Mh. Mehmet Feyzi Efendi Cd. Münire Medresesi Girişi Kastamonu              Tel:  (366) 214.96.66

http://www.muniresultansofrasi.com/

Genel anlamda Kastamonu’ya gittiğimde şehir olarak ne yazık ki beklentimin altında buldum. Kastamonu’yu daha güzel bir şehir olarak canlandırmışım. Ancak tam tersi olarak da mutfağı ve özel lezzetleri de beklentimin çok üzerinde çıktı. Gerek sayı, gerekse kalite olarak. Tatmaya çalıştığım lezzetlerin bir o kadarını da tatma zamanım kalmadı. En kısa zamanda yolumu düşüreceğim bir şehir olarak not alındı tarafımdan. İşin güzel yanı, lezzetlerin toplandığı mekanlar hepsi bir arada. Yer çok fazla aramıyorsunuz.

Bizim en büyük şansımız, Kastamonu’yu bilen dostlarımız Filiz-Bozkurt Şenler ailesi ile birlikte ziyaret etmiş olmamızdı. Kastomunu yöresel yemeklerinin çoğunu bulabileceğimiz Munire Sultan Sofrası’na da onların tavsiyesi ile hep birlikte gittik.

Kastamonu’nun  Küre ilçesine bağlı Uzunöz Köyünde bulunan Ecevit Hanı adlı yolcu hanında pişirilir ve gelip geçen yolcular ile çevre halkı tarafından tüketilirmiş. Bu çorba zamanla “Ecevit Çorbası” olarak ünlenmiştir. Kastamonu’daki yemeğe bu çorba ile başlamasak sanırım Kastamonu’nun bir tarafı daha eksik kalırdı. Pirinç, tavuk suyu, yumurta, süzme yoğurt , tereyağı ve kuru nane ile yapılan güzel bir çorba.

DSCN8861

Kastamonu’ya has en bilinen yemeklerden biri de “Islama” ya da “Banduma” olarak bilinen bu yemek gerçekten biraz farklı. Saç üzerinde kızartılmış yufkalar, sipariş ile sigara böreği haline getirerek et suyunda ıslatılıyor. Üzerine hindi eti , ceviz ve tereyağı ilave edilerek servis ediliyor.

DSCN8862

Ekşili pilav ise, esmer bulgur olan siyez bulgurundan yapılıyor. İçine ilave edilen yeşillikler olan  yeşil soğan, ebegümeci, asma yaprağı, dereotu ve ısırgan gerçekten farklı lezzet veriyor. Sonradan ilave edilen ayran da pilavın sulu olmasını sağlıyor.

DSCN8863

Etli yaprak sarma ise, yanındaki yoğurt ile benim favorilerimden. Hangi şehirde denk gelsem mutlaka sipariş ederim.

DSCN8864

Kastamonu’ya has olan içecek ise, “Eğşi” yani “Ekşi” de farklı ve doğal bir lezzet. Yöreye ait Hürümez elma cinsinden kaynatılarak elde edilir.Kıvamını bulana kadar kaynatılan elma suyu daha sonra sulandırılarak tüketiliyor.

DSCN8865

Kaşık helva da yöreye özgü. Benim sevdiğim bir lezzet, yemek üzerine gerekli bence.

DSCN8866