Kategori arşivi: S.İsveç.Stokholm

Tradition , Stokholm , İsveç (Stockholm , Sweden) ( * * * * * )

Adres: Österlånggatan 1 Tel: +46 820.35.25

http://www.restaurangtradition.se/

Stokholm’da İsveç yemeklerini tatmak isterseniz, hem de eski şehir içinde dolaşıp da biraz da yorulmuşsanız gidebileceğiniz şirin bir yer. Rezervasyon mutlaka yaptırın derim. Biz aralık ayında bile rezervasyon ile zor yer bulduk diyebilirim.

Siparişlerimiz sorulmadan gelen İskandinav ülkeleri klasiği siyah ekmek ve kıtır ekmekleri ile birlikte gelen yağın yanına Amber renkli İsveç biramızı söylemeyi unutmadık.

20141207_202034        20141207_202455

Bizim yemek olarak siparişimiz, saatin geç olması kaynaklı hem hafif birşeyler yemek, hem de İsveç tatlarını öğrenebilmek açısından “Tadım Menüsü”nü tercih ettik.

3 farklı tabak olarak gelecek tadım menüsünün ilk misafirleri; en sağdaki “toast skagen” (shrimp toast with bleak roe) ülkede çokça tüketilen her öğün yenilebilen ve bizim de çok hoşumuza giden baltık usulü tost. Evde de deneyeceğiz. Küçük karidesler, mayonez, biraz hardal ve limon karışımının kızarmış ekmek üzerindeki muhteşem lezzeti. Ortada yer alan “Gravad Lax” (cured salmon with mustard sauce and pickled fennel) kıtır ekmek üzerine turşu rezene ile birlikte sunulan somon . En soldaki de “Gubbröra” (anchovies and egg on black rye bread) . Anlamı yaşlı adam karışımıymış. siyah çavdar ekmeği üzerinde servis edilen çok küçük dilimlenmiş kaynamış yumurta, yumurta sarısı, kırmızı soğan, frenk soğanı, dereotu, ançüez ve biraz limon karışımı. Zaten lezzetsiz olma ihtimali yok.

20141207_203443

İkinci gelen tabaktaki soğuk tadımlıklar ise, en sağdaki  “matjesill” yani kuzey ülkelerinin meşhur ringa balığı üzerine çok küçük doğranmış yumurta , patates , yağ karışımı ve üzerinde kırmızı soğan (herring with egg, red onion, butter and potato), “sikaforsröra”  siyah çavdar ekmeği üzerinde füme ren geyiği yaban turpu ve balık yumurtası ile (smoked reindeer with horseradish and whitefish roe on black rye bread) . En solda ise, İsveç kıtırı üzerine peynir sosu ve havyar karışımı. (Swedish caviar and vasterbottens cheese dip)

20141207_211338

Son gelen sıcak tabağımızda ise, en sağda ve ayrı küçük tabak içinde İkea’lardan tanıdık İsveç köftesi, yanında turşu salatalık ve kırmızı yaban mersini marmeladı ile birlikte (Swedish meatballs with lingon berries and pickled cucumber) . Ortada ve üstte kalan ise yine kuzey ülkelerin mutfağında en çok kullanılan balığı ringanın hardal ve galete unu ile kızartılmış versiyonu. Nedense küçük balıklar harici yağda kızartılmış balıklar çok bana göre değil. (fried mustard breaded Baltic herring). En solda ise bal ile kavrulmuş sebzelerin üzerinde servis edilen salamura ren geyiği eti (salted brisket with honey roasted vegetables)

20141207_215442

Tatlı olarak da seçimimiz tabii ki değişik olandı. Çorba sıcaklığında biraz da suyu çektirilmiş olarak servis edilen kuşburnu çorbası, yanında bademli kıtır kurabiye ve kakule dondurması. Her n kadar benim tatlı tarifime uymasa da , soğuk havalarda kuzey ülkeleri için ideal bir tatlı (!) olarak kabul ediliyor anladığım kadarıyla. (Warm rosehip soup with cardemon ice cream and almond cookies)

20141207_222026