Kategori arşivi: TR.Sakarya.Adapazarı

Köfteci İsmail , Adapazarı , Sakarya ( * * * * )

(Koordinat: N40˚ 46.495′ ; E030˚ 23.063′)

Adres: Çark Cad. Nişkoz Parselleri No.189 Adapazrı – Tel:264.2743340

Adapazarı dendiğinde ilk akla gelen ıslama köfte, ıslama köfte dendiğinde de ilk akla gelen 2 yerden biri Köfteci İsmail. Burada ıslamanın yanında, yine çok bilinen diğer köfte çeşitleri de mevcut.

Bu vesile ile sizlerle paylaşma fırsatı bulmuş olayım. Tadım ekibi eşim Semiha ve güzel kızım Yağmur. Birlikte gidilince, çok çeşidi tadma şansını yakalıyorsunuz tabii ki….

DSC04108

Sipariş sonrası iştah açıcı olarak önümüze getirilen zeytinyağlı biber sosu bizleri mest etti. Birçok yerde benzer şekilde sos getiriliyor ancak bu en iyilerindendi.

DSC04091

Ve benim için köftenin olmazsa olmazı, piyaz….

DSC04094

Islama köfte, ilk tadımımız. Bence gerçekten güzeller. Tabii ki tüm köfte çeşitlerine lezzet katan ve ıslama adının geldiği ekmek dilimlerinden bahsetmezsek ayıp olur. Bayat ekmeklerin toz biber, ayçiçek yağı ve kemik suyundan oluşan bir sosa bulanmasından sonra kızartılması ile elde ediliyor.Herhalde başka birşey söylemeye gerek yok.

DSC04096

Sucuk köftesi ise, sucuk baharatlarından oluşuyor. Her ne kadar bizimkiler beğenmediyse de ben en çok onu sevdim. Baharat merakımdan olabilir tabii ki ….

DSC04098

Son olarak da İnegöl köftesi, bu da birçok İnegöl Köftesiyim diyenlerin yanında gerçekten lezzetliydi.

DSC04099

Tüm bu köfte yağını ağızımızdan temizlemek için, 3 kişi olmanın da avantajını kullanarak ortaya bir üçleme yaptırdık. Kabak tatlısı, kaymaklı ekmek kadayıf ve sütlü kadayıfın içinde en güzelleri kabak ve ekmek tatlısıydı. Ağız zevkinize göre en az birini deneyin derim ….

DSC04106

Köfteci Mustafa , Adapazarı , Sakarya ( * * * * )

Islama Köfte Keyfi ….

(Koordinat: N40˚46.311′ ; E030˚24.283′)

Adres: Sakarya Cad. No.42 Adapazarı/SAKARYA Tel:264.2779893

Adapazarı’na yolumuz düştüğünde, ıslama köfte yemek farz olmuştu. Ancak nerede yiyebileceğimiz konusunda yaptığım araştırmada 2 yer ön plana çıktı. Daha çok adı geçen yer olan Köfteci Mustafa’yı denemeye karar vererek oraya gittik. Diğer alternatif ise bir sonraki ziyaretimize kaldı.

Öncelikle mekan cadde üzeri olmasına rağmen, arka tarafta park yerleri var, bu konuda rahat olmak gerek.

Köfte deyince tabii ki piyazsız olmaz. Piyazın siparişini baştan verdik. İri fasulyeden yapılmış olmasından dolayı baştan ben bir “+” verdim. Tadı da lezzetliydi.

Bu köfteye “Islama” denmesinin nedeni, yanında verilen ve kemik suyuna bayat ekmeğin bandırıldıktan sonra eklenen baharatlar ile birlikte kızartılmasından geliyor. Bence köfteden çok, ekmek son derece özel ve mutlaka denenmesi gerekiyor.

Üzerine yediğimiz cevizli kabak tatlısı da hakikaten çok özeldi. İsteyenlere kaymak da ilave ediliyor. Ben tavsiye ederim.

Fiyat olarak 3 kişi için ödediğimiz rakam 35 TL idi.