Kategori arşivi: TR.Samsun

Gülhan Tesisleri , Samsun ( * * * * )

Samsun’da nezih bir restaurant ve Bandırma Vapuru Müzesi  …..

(Koordinat: N41˚22.036′ ;  E036˚13.725′)

Adres: Samsun-Bafra Karayolu 17.Km Körfez Mah. Atatürk Bul. No:131 Kurupelit/Samsun  Tel:(362)457.64.64

http://www.gulhan.org/

Samsun’da nerede yemek yiyebiliriz diye araştırıken, önümüze çıkan birkaç seçenekten biriydi Gülhan. Yolumuzun üzerinde olması ve yazılanları okuduğumuzda, burada mola vermeye karar verdik ve gerçekten iyi bir seçim olduğunu gördük.

Petrol istasyonu içinde olmasına rağmen, son derece şık bir restoran ve cafeye sahip. Düzenli ve temiz. Nezih bir ortamı var.

Yemek siparişimizle birlikte verdiğimiz “Gavurdağı Salata” önden getirildiğinde ve yanında da gerçekten taze fırından çıkmış enfes bir ekmek olunca, buna karşı koymak mümkün olamazdı. Ana yemeklerimiz gelene kadar salatanın sonuna geldik.

Benim tercihim, her zamanki gibi daha önce yemediğim bir yemek seçmek oldu. “Oruk Kebabı” . Bulgur ve ceviz ile harmanlanarak özel baharatlarla hazırlanmış bir et. Izgara olarak pişirilmiş ve yanında bulgur pilavı , közlenmiş domates, közlenmiş biber , sumak , soğan ve ince pidelerle servis ediliyor. Ben çok beğendim …

Pideleri ile de bilinen Gülhan’da diğer seçimimiz, Kuşbaşılı kaşarlı pide oldu. Bu da tüm karadenizde olduğu gibi çok lezzetliydi.

Samsun’a geldiğinizde Doğu Park sahilindeki “Bandırma Vapuru Açık Müzesi”ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 9.Ordu Müfettişi olarak , 18 arkadaşıyla birlikte 19.Mayıs.1919’da Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun gerçek ölçülerindeki  örneği. İçini gezmek mümkün.