Kategori arşivi: GR.Midilli

Sarandos, Anaxos Skoutarou , Midilli (Lesvos) ( * * * * )

Adres: Main Road of Anaxos, Anaxos  Tel: +30.22530.41449

Midilli adası Anaxos ile ilgili görüşlerimi yazmıştım. Her ne kadar deniz kenarı ve güneş batımı manzarası olmasa da Anaxos’da yemek yenecek mekanların başında geliyor Saarndos.

İçecek olarak tercihimiz Barbayani …..

IMG_4213

Sarımsaklı ekmek tercihimiz bile 2 farklı şekilde. Zeytinyağlı ve tereyağlı. Her ikisi de birbirinden lezzetli. Hatta uzo ile birlikte yesen, başka bir şey istemeyecek. Karın doyurası …

IMG_4214    IMG_4216

Mantar çorbası ile gerek sunumundaki asalet gerekse miktarı ile 3 kişiye yetecek …

IMG_4217

Değişik bir bruschetta versiyonu olan Greeek Bruschetta. İçinde domates, peynir, maydanoz, zeytin, kapari, sarımsak ve zeytinyağı. Hayal ettiğim gibi değil.

IMG_4221

Saganaki cheese ise mutlaka denenmeli …

IMG_4223

Değişik bir yemek. “Lamb Kleftiko”. Kuzu eti, patates , havuç, soğandan oluşuyor, üzerine peynir ilave edilmiş ve ağır ateşte pişiyor. İsminin de bir hikayesi var, İsmindeki “klevo” Yunanca’da “çalmak” anlamına geliyormuş. Yunanlılar Osmanlılara karşı mücadele verdikleri dönemde dağlarda saklanırken bu yemeği yaparken sıcak kömür ile etrafını sarıp, toprak altına gömerlermiş ki kokusu duyulmasın ve saklandıkları yerleri belli olmasın. Yemek bu sıcaklıkta uzun süre pişer ve bu lezzetli halini alırmış. Şu anda bu yöntemi kullanmasalar da uzun süre kısıp ateşte pişen kuzu etinin lezzetine diyecek yok. Hem de bana göre kuzu etine en çok yakışan sebzeler ile pişirilmiş. Peynir çok yakışmış diyemem. Sunumu ise göreceğiniz üzere seramik mini tencerede ….

IMG_4225    IMG_4227

Fava da sipariş ettik ancak sofradaki en zayıf yiyecek olarak karşımıza çıktı. Başarılı değildi.

IMG_4228

Ahtapot ızgara buralarda gerçekten güzel yapılıyor. Sunum daha güzel olabilir mutlaka ama lezzeti bir başka.

IMG_4229

Tatlı olarak 2 seçim yaptık. İlki “spoon sweets” olarak gelen 2 çeşit marmelat idi. Diğeri de lezzeti fena olmayan badem ve cevizli “kataefe”, sanırım tanıdık 🙂

IMG_4233    IMG_4234

Hesap ile birlikte gelen puding.

IMG_4235

Yine bayanları içtikleri şaraplarla birlikte kişi başı 13 Euro hesap ödedik.

Myrivili’s Mulberry, Skala Skamineas , Midilli (Lesvos) ( * * * )

Adres: Skala Skamineas  Tel: +30.225305519

Midilli adası gittiğim Yunan adaları içinde bana en hoş geleni. Hem büyüklüğü sayesinde zevkinize göre yer bulmanız mümkün. Fiyat olarak diğer adalara göre daha uygun. Ve diğer adalara göre daha sakin. Eğer aradıklarınız buysa, mutlaka Midilli’yi ziyaret edin.

İlk ziyaretimde uğradığım ancak bir kahve içerek ayrıldığım ve çok hoşuma giden Skala Skamineas’a bu sefer yemek yiyebilmek için geldim. Ünlü yazar Stratis Myrivilis’in köyü. Yer adanın kuzeyinde. Molivos’dan kıyı boyunca Midilli merkeze gelirken, ana yoldan aşağı doğru ayrılmanız gerekiyor. Seramik dükkanlarını ve küçük kilisesini ziyaret edebilirsiniz. İlk ziyaretimde gözüme kestirdiğim küçük ve şirin limanında dut ağacının altında, enfes manzarayı da seyrederek, İstakoz yeme fırsatını buldum. Yerin adı, Myrivili’s Mulberry. Ünlü yazarı anmayı unutmamışlar.

Öğlen vakti olmasına rağmen bira ile başlayıp, siparişlerimizle uzo’ya çevirdiğimiz içecek tercihimizin yanına, söylediğimiz mezeler sadece Tzatziki ve Greek Salad’ın farklı bir versiyonu olan Skamnia Salad (salatalık, domates, soğan,haşlanmış havuç, aromatik bitkiler, zeytin, peynir)  oldu.

IMG_4335    IMG_4336

Ara sıcak olarak tercihimiz kalamar tava. Her ne kadar bizdeki gibi çıtır olmasa da son derece keyif verici bir lezzete sahip.

IMG_4337

Tabii ki burada yenebilecek karides ve istakoz ile birlikte servis edilen spagetti. Sofradaki kişi sayısına göre sipariş edebiliyorsunuz.

IMG_4342

Bayanların içtiği şarap ve biralar ile birlikte kişi başı ödediğimiz rakam 18 Euro. Dikkat edeceğiniz üzere tatlıya burada bulaşmadık. Çünkü önceden tecrübe ettiğimiz ve tekrar ziyaret edilmesi gereken bir yer. Komşuları Kavos Cafe.

Naos Restaurant , Anaxos Skoutarou , Midilli (Lesvos) ( * * * * )

Adres: Anaxos Lesvos, Anaxos 811 09     Tel: +30.2253110148

Midilli adasını bu ziyaretimizde kaldığımız 4 gecenin 3’ünü  Anaxos Skoutarou’da geçirdik. Burayı tercih etmemdeki nedenler , hem sakin bir yerleşim yeri olması ki son derece kafanızı dinleyebilirsiniz,  hem denizinin ve plajının güzel oluşması hem de Petra ve Malivos’a yakın olması nedeniyle akşam yemek sonrası biraz hareket görmek istediğinizde kolayca buralara ulaşabilme olanağının olması. Aklınızda bulunsun bu tavsiyelerim.

Buradaki son akşam biraz da Yunan müziği ve eğlencesi de olsun istedik. Otelimizin 100 mt yakınındaki Naos bu hizmeti verdiğinden , tercihimiz bu mekan oldu. Belki de kestirmeden görüşümü yazayım. Detaylara sonra devam ederiz. Yemekler belki en iyisi değil, servis süper hızlı değil. Ancak aile işletmesi olan bu yer, gerek içtenliği, gerek iyi niyeti, gerekse eğlencesi ile bize Midilli’deki en keyifli akşamımızı yaşattı. Midilli’ye bir sonraki gelişimde, Anaxos’da kalmayacak olsam da bir akşamı daha burada geçirmek için mutlaka gelirim ve size de tavsiye ederim.

Söylemeye gerek yok ….

IMG_4310

Sarımsak, fesleğen, deniz tuzu ve zeytinyağlı nefis pide. Tek başına bununla bile karın doyurulur.

IMG_4312

Tabii ki yine Yunan klasikleri. Sanırım bunlarsız sofraya oturmadık.

IMG_4311   IMG_4313

Yine farklı bir versiyonda gelen içinde domates, peynir, maydanoz ve zeytinyağı bulunan fırınlanmış biber.

IMG_4314

Son derece samimi olduğumuz sahibi Süleyman (!) ın annesi tarafından hazırlanmış marine sardalya. Enfes üstü bir lezzet ….

IMG_4316

Yine bir Yunan saganaki, yani sahanda deniz mahsulleri  ve yanına yakışan kızartmam …

IMG_4317    IMG_4318

Tüm bu lezzetler ve eğlence kişi başı sadec 10 Euro. Unutmadan, Sirtaki dans eğitimi de bu fiyatın içinde :)))

Kalderimi Restaurant , Mytilini , Midilli (Lesvos) ( * * * * )

Adres: Thasou 2, Mytilene, Midilli Tel: +30(2251)046577

Midilli merkezde çarşı içinde ister öğle ister akşam yemeğini keyif ile yiyebileceğiniz bir yer. Menülerinde Türkçe isimler mevcut, rahatlıkla seçim yapabilirsiniz. Bizim seçimimiz tabii ki Uzo ile başlıyor. Tercihimiz Barbayani …

IMG_4357

Yunanistan sofralarının vazgeçilmezleri, Greek Salad ve Tzatziki. Bu sefer salata farlı olarak marul veriyonu ile. Ama yine de gayet kıvamında, sarımsağı ile uzo’ya eşlik edebilecek lezzette …

IMG_4358    IMG_4359

Etli yaprak sarma ile sanki ana vatan topraklarından. Eti bol ve ağızınıza layık. Tek farkı, sarımsaklı yoğurt eşliğinde yemeye alışmış olmamıza rağmen bu sefer beşamel sos eşliğinde olması. gayet yakışmış ….

IMG_4361

Kabak ve patlıcan kızartması da sofraya yakıştı. Tek özelliği, una bulanarak kızartılmış olması. Sanki daha hafif …

IMG_4362

Yunan adalarına has, ahtapot ızgarayı tatmadan olmaz. Bizdeki gibi değil ancak bizim ağız tadımıza uygun ….

IMG_4367

Hesap ile birlikte ikram edilen panna cotta.

IMG_4368

Bu keyifli akşamda bu lezzetler için kişi başı ödediğimiz rakam 12 Euro.