Kategori arşivi: TR.Kırşehir

Ağalar Konağı , Kırşehir ( * * * * * )

Adres: Kayabaşı, Kadıhanı Cd. No:41 – KIRŞEHİR  Tel:(0386)213.80.80

Seyahatimiz esnasında konaklama ihtiyacı duyduğumuz Kırşehir’de otele girişimizi yaptığımızda, Kırşehir’e özel ne yiyebiliriz araştırması yaptığımızda pek tatmin edici cevap alamadım ne yazık ki yerel halktan. Özellikle de otellerde bu tür bilgilerin olması lazım. Sağ olsun internet. Yoksa Kırşehir’in nimetlerini tanıyamayacak olacakmışız.

Kırşehir Belediyesi tarafından restore edilerek hizmete giren Ağalar Konağı, aynı zamanda Kültür Evi. Restaurant kısmında yöresel yemekler sunulmakta. Bazı yemekler için bir gün önceden sipariş etmek gerekiyor. Bu şekilde bir plan yaparsanız bir gün önceden aramanızı tavsiye ederim.

Biz ellerinde olan yöresel yemeklerden sipariş ettiğimizde, bize soğuklardan oluşan bir ikram demeti sunuldu. Ezme , türlü , kabak ve yoğurtlu makarnadan oluşan güzel bir başlangıç menüsü. Sebzeler ile aramız iyi, bize iyi geldi.

IMG_2563

Nedendir bilinmez bu kuru bamya yemeği beni çok çekiyor. Hele de ekşili ve küçük bamyadan oldu mu demeyin keyfime.

IMG_2566

Menüde Kırşehir Kebabı ve Kırşehir Tavası vardı. Bizim tercihimiz kebaptan yana oldu. Dana etinden haşlama olarak yapılan ve bulgur pilavı ile servis edilen kebap, bize biraz kuru da gelse lezzetli idi.

IMG_2567

Diğer bir tercihimiz ise “İçli Mantı” oldu. Eti bol ve ince hamurdan , ev yapımı olduğu anlaşılan mantıyı da tavsiye ederim mutlaka …

IMG_2568

Keme mantarı, kilosu 4.000 Euro’dan başlayan Trüf Mantarı ile aynı aileden. Ancak Keme o kadar pahalı değil. Ülkemizde Trüf ailesinden gelip yetiştirilebilen tek örneği. Keme Kavurma, kuzu eti ile domates, biber, sarımsak eşliğinde enfes. İlk tercihiniz olsun eğer mevsiminde iseniz. Önümüze geldiğinde halen cozurduyordu. Kelimelere dökmek zor, tadılması lazım.

IMG_2572

Tatlı için siparişimiz biraz fazla oldu. Değişik lezzetleri tatmadan gitmek olmazdı. İçi ceviz ile şerbetlenmiş güneşte kurutulmuş kayısı, “Ahi Helvası” (un, pekmez, ceviz) ve yine benzer malzemelerden yapılan “Aside”.

IMG_2577   IMG_2576   IMG_2575

Kültür evi olarak restore edilen ve tarihi eşyalar ile dekore edilen evi görebilirsiniz. Restaurant kısmı da en az konak kadar güzel bir mimariye sahip.

IMG_2579   IMG_2583

Kırşehir içindeki Kent Park da gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. Vaktiniz olursa, Ağalar Konağında yediklerinizin enerji ile bir çırpıda gezilecek bir yer ….

IMG_2586