Kategori arşivi: TR.Konya

Pideci Hasan Şendağlı , Konya ( * * * * )

(Koordinat: N37˚ 52.099′ ; E032˚ 30.049′)

Adres: Karaman Cad. Kadınlar Pazarı Melike Hatun Çarşısı No:1/Y Karatay/Konya Tel:332.3513701

Konya’nın lezzet çeşitleri saymakla bitmiyor. Yemeyi sevenler için bir cennet. Fırın kebabı, tiriti, etli ekmeği tamam da kuru fasulyecisi, köftecisi derken şimdi de Konya’ya özel pidesini duyunca az şaşırmadım. Konya’ya özel küflü peynir ile kaşar peynirinin karışımına ilave edilen tereyağından adını alan “Yağ Somunu” mutlaka tadılmalı. Bana ilginç gelen ve aynı zamanda hoşuma giden , Türk mutfağında çok kullanılmayan ve çok da sevilmediğini düşündüğüm küflü peynirin bu kadar yaygın kullanılması.

Önce sade pide yapılıyor susamlı ve çörek otlu. Daha sonra ikiye kesilerek peynir karışımı ve tereyağı içine konarak servis yapılıyor. Tavsiyem çay ile yemeniz. Dükkan ile ilgili çok beklentiniz olmasın. 2 küçük masa. Konya’nın yerlileri genelde peynir ve tereyağını kendisi getirip yağlı somununu yaptırıyor.

IMG_2696   IMG_2695

Yine benzer karışımı, açık pide olarak da tatmak mümkün benim gibi. Bunun adı da “Pide Üstü” olarak geçiyor.

IMG_2692

 

Kuru Fasulyeci Kazım Ağa , Konya ( * * * * )

(Koordinat: N37˚52.224′ ; E032˚29.546′)

Adres: Mimar Muzaffer Caddesi Aşık Ömer Sokak No:1/B  Konya Tel: 0.332.351.88.27

http://kazimaga.com/

Konya’da kırmızı etten bıkar da biraz değişiklik yapmak isterseniz bence alternatifiniz Kuru Fasulyeci Kazım Ağa olsun. Kuru, pilav ve soğanın yanına kavurma da bulmak mümkün. Ben geldiğimde kalmamıştı ancak hem kavurmayı tatmak, hem de kuru-pilav ikilisinin lezzetini yenilemek için en kısa zamanda tekrar geleceğim kesin. Size söyleyebileceğim hani “kaşıklamak” diye bir kelime var ya. Sanki burada yiyeceğiniz kuru-pilav ikilisi için geçerli. Her ikisini de kaşıklamaya doyamadım .

20140812_193339

Ben ilave olarak cacık söyledim. Ancak acı turşu biber, her masanın üzerinde sevenlerini bekliyor.

20140812_193217 20140812_193232

Ali Baba Fırın Kebabı , Konya ( * * * * * )

(Koordinat: N37˚ 52.352′ ; E032˚ 29.998′)

Adres: Şemsi Tebrizi Mahallesi, Şeref Şirin Sokak No.5-a, 42010 Karatay Konya
Tel: 535.9375528

http://www.alibabafirinkebap.com/

Konya’nın belki de en bilinen yemeği konya fırın kebabı. Konya’da yiyeceğiniz 2 mekandan biri, bence ilki Ali Baba. Kapı girişinde kendisini de porsiyonları son derece dikkatli bir şekilde hazırlarken görebilirisiniz.

DSC04798

1974’den beri bu işi yapan Ali Baba , fırın kebabını dökme bakır tepside hazırlanıyor. Kuyruklu Karaman kuzusundan, meşe odunuyla yakılan fırında,  kendi yağında yaklaşık 4 saat pişiyor. Zaman zaman eti çevirerek, üstte kalan kısımların kızarması sağlanıyor. Yavaş pişirerek de, son derece yumuşak bir et elde ediliyor. Karşınıza gelen porsiyon da;

DSC04797

Yanında soğanı ve yanına içecek bir şey. Başka bir şey bulmak mümkün değil. Ancak bulduğunuz da fazlasıyla yeterli bence. Yolunuz Konya’ya düşerse, mutlaka uğrayın.

 

Köfteci Ateş Baba , Konya ( * * * * )

(Koordinat: N37˚54.311′ ;  E032˚30.160′)

Adres: Karatay Sanayi, Demirli Sok No:2, Selçuklu/Konya Tel:(0332) 233 8787

Konya mutfak olarak gerçekten çok zengin. Bana göre Konya Üçlemesi olarak nitelendirdiğim Fırın Kebabı , Tirit ve Etli Ekmek den sıkılma ihtimaliniz olursa, bir alternatif olabilecek köfte için seçimiminiz “Ateş Baba” olabilir.

Siparişin alınması ile birlikte ortaya gelen piyaz, cacık, patlıcan salatası, ezme ve yeşillik açlığımızı biraz olsun alacak nitelikte. Patlıcan közde taze olarak yapılmış, ezme tam kıvamında acı.

DSC04758

Sıcacık gelen pidenin ise yenmeme ihtimali yok.

DSC04759

Mekanın spesiyali ise kuzunun arka budundan hazırlanan şiş köfte ve kuzu şiş. Gerçekten lezzetli. Çok pişirilmemiş, sevenler için suyu içinde. Kesinlikle tavsiye ederim.

DSC04762

Tiritçi Mithat , Konya ( * * * * * )

Tirit Ustası ……

(Koordinat: N37˚ 52.237′ ; E032˚ 30.067′)

Adres: İstanbul Cad. Yusufağa sk. No:21/A – Konya Tel: 332. 3507298

Bana göre Konya’nın “Lezzet Üçlemesi”nden biri de Tirit. Ve tiritin de yenilebileceği ilk yer “Mithat” olarak öne çıkmıştı. İnanın gerçekten de doğruymuş. Burada yedikten sonra başka yerde tirit beğenmem diye düşünüyorum.

Son derece küçük bir yer, toplam 10 masa anca. Tirit ve Zerde var sadece yenilebilecek. Kiremit bir güveç içinde geliyor tirit. Zırhta çekilen kuzu eti, şişte meşe kömürü ateşinde pişiriliyor. Kiremit güveç içine pide, yoğurt ve değişik baharatlardan oluşan sos ,közlenmiş biber, domates eklenip fırında bir müddet kalıyor, daha sonra tereyağı ve bol maydanoz ile servis edilyor. Gerçekten bir lezzet bombası

DSC02964

Yanında içtiğimiz Niğde Gazozu, tirite eşlik etti.

DSC02966

Her ne kadar bana ağır gelmemiş olsa da, tiritin ağırlığını alıp mideyi rahatlatması açısından hazırlanan  ve safran ile zerdeçal’dan hazırlanan Zerde de bence çok lezzetliydi.

DSC02968

Konya mutfağını tatmak için mutlaka uğranmalı. Yoksa bir tarafı eksik kalır bence. Tek dikkat etmeniz gereken konu, servisin çok erken bitmesi.Akşam yemeği için bulma şansınız yok. Mutlaka telefon edin veya saat 3’ü geçirmeyin ….

 

Konak , Konya ( * * * * )

Konya Mutfağı ….

(Koordinat: N37˚ 52.022′ ; E032˚ 30.407′)

Adres: Akçeşme Mah. Piriesat Cad. No.5 Tel.3528447

 

Konya mutfağının yenecek bir çok özel yemeği var. Bunların hepsini , kendi yerinde yemek istiyorum. Ancak kısıtlı bir geçişimde, tek öğün hakkımı kullandığım éKonak”, tüm bu yemekleri tadabileceğim ve Konya’da şu ana kadar yediğim yerler içinde 1 numarada tavsiye edebileceğim bir restaurant.

Kişibaşı yaklaşık 30 TL ödeyerek, son derece çeşitli yemeklerin tadına bakmak mümkün.

Bamya Çorbası (Acılı , ekşili , pulbiberli , kurutulmuş çiçek bamya, kuzu eti, kuru soğan, tereyağı)

Demirhindi Şerbeti

Etli Yaprak Sarma (Kuzu kıymalı)

Sebzeli Közleme Kebabı (Odun ateşinde közlenen Patlıcan, Biber ve Domates üzerine çöp şiş)

Höşmerim(Kaymaklı süt, şeker , özel un ile kavrularak)

Saç Arası (İnce açılmış özel yufka ile)

Mesnevi Sofrası , Konya ( * * * )

(Koordinat: N37˚ 52.297′ ; E032˚ 30.304′)

Adres:Aziziye mah. Amil çelebi sk. No: 1 42010 Karatay/KONYA   Tel. 332.3533341

http://www.konyamevlevisofrasi.com/

Restaurant, Konya şehrinin merkezinde, Mevlana Müzesinin hemen yanında. 3 Konya evinin birleşmesinden oluştuğundan, değişik salonlarda veya terasında yemek yemeniz mümkün. Geniş bir mekan.

En güzel yanı, çok çeşitli Konya mutfağına ait yemek bulunabilmesi.

Fiyat olarak da son derece uygun.Kişibaşı yaklaşık 20 TL’ye güzelce karnınızı doyurabilmek mümkün. Ancak bana porsiyonlar (özellikle et miktarı) , benzer restaurantlara kıyasla az geldi.

Genel olarak baktığınızda, Konya’da daha iyi alternatifler bulmak mümkün. Ancak merkezde ve yakınındaysanız, farklı Konya mutfağı yemekleri tatmak açısından cazip olabilir yanlızca.

Tabii ki Konya’da yemeğe “bamya çorbasız” başlamak olmaz. Ancak aynı çorbanın daha iyilerini yediğimi söyleyebilirim.

Bugüne kadar tatmadığım bir yemekti “Ekmek Salma”.Dana etinin suyunu ekmeğe çektirilerek hazırlanan bir Konya yemeği. Son derece lezzetli . Daha önce de dediğim üzere, eti biraz daha fazla olabilir … Yanında da çömlek yoğurt ..

“Etli düğün pilavı” da kişniş, nohut ve bol tereyağ ile hazırlanan pilav üzerine, dana kavurma. Pilav, kuru üzüm ve tane karabiberli. Bir pilav sever olarak, o da mutlaka tadılmalı derim. Hafif diri prinç ile enfesti

Benzerlerini yediğim ancak bunu ilk defa tattığım “Patlıcan Orta”. Altında közlenmiş patlıcan, üzerinde kuzu kebap. Bilmem başka birşey demeye gerek var mı?

Konya’nın tatlıları gerçekten bana hitap ediyor. En sevdiğim “Höşmerim”. Tatmamış olanlara tavsiye ederim.Kaymak ve unun tereyağ ile kavrulup, süt ile yumuşatılmasıyla oluyor. Ancak burada üzerine bal ilave edilmişti. Bence tüm tadını almış. Ben farklı versiyonlarını yemiştim, onlar daha güzeldi bana göre. Bal, tatlının asıl tadının önüne geçiyordu. Çok hoşlanmadım.

Yine Konya’ya has sevdiğim ağdalı tatlı “Saç Arası” da, kaymakla hazırlanan , ince hamur arasına ceviz ilave edilen bir tatlı. Bunu hakikaten beğendim.

 

Havzan , Konya ( * * * * * )

Etli Ekmek’i Asıl Memleketinde, Doğru Yerde Yemek ….

(Koordinat: N37˚ . 52.056′ ; E032˚ . 27.932′)

Adres: Meram Yeni Yol Üzeri Armağan Mah. No:1 – Konya  Tel: +90 (332) 324 11 00

http://www.havzanetliekmek.com.tr/

Uzun zamandır gitmek istediğim yerlerden biriydi. Gittiğime de pişman olmadım. Çok çeşitli yerlerde yemiştim etli ekmeği ancak hakikaten ününü hak eden bir yermiş. Son derece ince ve çıtır yufkası ile, her ne kadar çok büyük görünse de neredeyse yetmedi bile bize. Çok yoğun bir zamana denk geldiğimiz için, tatlısını denme şansımız da olmadı. Ama gidildiğinde mutlaka uğranması gereken bir yer. Fiyat olarak da içecekler dahil, kişibaşı 10 TL civarında …

Sini , Konya ( * * * * )

42. Kat’ta Konya Manzarası İle Osmanlı Mutfağı:

(Koordinat: N37˚ . 53.308′ ; E032˚ . 29.644′)

Adres : F.Paşa Mah. Kule Plaza , Konya. Tel:332.2375853

Ankara’daki Atakuleye benzer sistemde döner restaurant şeklinde tüm Konya’yı 42.kattan seyrederek yemek yiyebileceğiniz bir mekan. Zevkinize göre Türk ve Osmanlı yemekleri (tuzda tavuk dolma, tuzda balık, fırın kebap,dökme kebap,kağıt kebap,söndürme kebap,ızgara çeşitleri gibi)  haricinde dünya mutfaklarından (Fajita, Sabana Steak, Irish steak, pizza, makarna çeşitleri,burger , gibi)da çeşit bulmak mümkün.

Bence güzel bir yer ve fiyat olarak da kişibaşı 20-25 TL’ye ziyafet çekmek mümkün…

Bamya çorbası yanına, kendi imalatları pide

Babaganuş ( közlenmiş patlıcan ve kapya biber, sarımsak ve zeytinyağı)

Gavurdağı Salatası

Yaprak Sarma ( Bağ yaprağı, kuzu kıyma, prinç ve baharat)

Kağıt Kebap, kapalı hali

Kağıt Kebap (dana bonfile, mantar, yeşil biber, domates, kaşar, baharat)

Söndürme Kebap (Dana bonfile,közde patlıcan ve kapya biber, et sosu, baharat)

Künefe

 

Hacı Şükrü , Konya ( * * * * )

Konya’da Konya Kebabı Yemek ….

Adres: Devricedid Mah. Cemsultan cd. No:327/A Selçuklu KONYA Telefon : 332 352 76 23

(Koordinat: N35˚51.059′ ; E032˚25.208′)

Konya’da ana yemek üçlemesinden kebabı, etli ekmeği ve tiriti , asıl yerlerinde yemek gerekir.

Konya kebabı denilince de ilk akla gelen yer tabii ki “Hacı Şükrü”. Asıl yeri erken saatte kapandığından, Meram’da bulunan şubesinde yedik kebabı. 1907′den beri bu işi yapan ve şu anda 3. kuşağın devam ettirdiği yerde yemek seçenekleri doğal olduğu üzere kısıtlı.

Yemeğe Konya’nın meşhur ekşili bamya çorbası ile başladık. Ben son derece başarılı buldum. Buraya gelindiğinde mutlaka denenmeli.

DSC02906

Ardından tabii ki baş yapıt kebap geldi. Türkiye’nin değişik yerlerinde kebap tatma şansım oldu. Hacı Şükrü’de yediğim de, ilk sıralarda yer alabilecek lezzetde.

DSC02910

Ana yemek olarak ikinci alternatif de tirit idi. Onu da tatmak amaçlı ortaya söyledik. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, bu işi üstadından yemek gerek. Bunun için “Tiritçi Mithat”a uğramak şart.

DSC02911

Üzerine tatlı niyetine aldığımız kadayıf o gün için çok iyi sayılmazdı.

DSC02916

Ama saçarasını mutlaka deneyin.

DSC02918