Kategori arşivi: P.Portekiz.Lizbon

Pasteis de Belem , Lizbon , Portekiz ( Lisboa, Portugal) ( * * * * * )

Adres: Rua de Belém , 84-92 Lizbon   Tel: +351.21.363.74.23

http://pasteisdebelem.pt/

Sanırım Lizbon ile özdeşleşen bir tatlı ve pastahane. Lizbon’un Belem bölgesinden adını alıyor. 1837’de açılmış olan pastahanede üretimine başlanmış ve tatlıya adını vermiş. Dışı milföy hamuru, içi muhallebimsi bir krema olan bir nevi tart. Üzerine pudra şekeri veya tarçın dökülerek de yenilebilir. Yer bulma imkanı bulamadık oturarak yemek için. Ancak paket yaptırdık ki onun için bile sıra beklemek zorunda kaldık. Ancak mutlaka buradan deneyin. Derler ya “Taklitlerinden sakının”. Benzerini çok yerde denedik ancak buradakinin tadı gerçekten farklı.

IMG_1603

Tuzlu tercihimiz tabii ki assolist öncesi çıkan alt gruplar gibi. Assolisti beklediğimizden fazla önemsemedik.

IMG_1602

Restaurante Laurentina – o Rei do Bacalhau , Lizbon, Portekiz (Lisboa, Portugal) ( * * * * * )

Adres: Avenida Conde de Valbom 71 A, Lizbon  Tel:+351.21.796.0260

http://www.restaurantelaurentina.pt/

2016 yılındaki Portekiz gezimizi doğum günüme denk getirdik. Portekiz’deki son akşama denk geldi ve yemeği Lizbon’daki beğenilen yerlerden birinde yedik.

Yemek siparişimiz ile birlikte ortaya gelen zeytin ve yine Lizbon’da tadına baktığımız “Pastel bacalhau” yani geleneksel Morino balığı keki. Hatırlatmak gerekirse, özel Portekiz peyniri, yumurta, patates, maydanoz, zeytinyağı, soğan ve sarımsaktan hazırlanıyor.

IMG_1635

Benim seçimim, geleneksel bir Portekiz yemeği. “Couvada of cod”. Lahana yaprakları ve patates ile pişirilmiş morina balığı. Toprak küçük bir tencere ile masanıza geliyor. (Portuguese traditional plate, specialty of the house , confectioned to the way of the Beira Interior, with products of Cova da Beira, nominated the oil, the borecoles and the potatoes.)

IMG_1636    IMG_1641

Semiha’nın seçimi ise, Beira bölgesinden fırınlanmış keçi. Sunum küçük bir tencere ile yapılıyor. Tabağa kendiniz alıyorsunuz. Patates ve sebze ile servis ediliyor.  (Baked goatling – Traditional from Beira , cooked in the oven, served with baked potato and fried vegetable)

IMG_1639   IMG_1642

Yemek ile birlikte içecek tercihimiz ise yine bir Portekiz şarabı oldu. Zaman zaman tercih ettiğimiz bu markayı, kendi ülkesinde içme fırsatı bulduk. Mateus Rose.

IMG_1646

Semiha’nın restaurant’ta organize ettiği doğum günü pastam ise bisküvili kremalı. En sevdiğim pasta türü. (Biscuit custard cake)

IMG_1648

San Siro , Lizbon , Portekiz (Lisboa, Portugal) ( * * * * )

Adres: Calcada do Carmo 9, Lizbon  Tel: +351.211304492

7.Eduardo Parkından deniz kenarına doğru yürürken (biz genelde yürüdük çünkü) , Praça dom Petro 4 meydanı çevresinde karnımız iyice acıktığında, kendimiz zor buraya attık desem yeridir. Turistik konumdaki , turistik bir restaurant. Ancak biz yediklerimizden memnun kaldık.  Mart ayı olmasına rağmen yer bulmakta zorlandık. Hatta dışarıda oturmak zorunda kaldık.

Siparişlerimizi seçerken benim tercihim yöresel dark bir bira oldu. Araması yerinde.

IMG_1464

Balık çorbası gördüğümüzde kaçırmadıklarımızdan. Havuç çorbaya rengini de vermiş. En iyilerinden olmasa da kötü değildi balık çorbamız.

IMG_1465

Değişik sunumunu siparişimizi vermeden yan masalardan gözlemlediğimiz farklı bir seçim yaptık. İstakozun da olduğu bir kabuklu deniz mahsulü pilavı. Resimde de görüldüğü üzere tencere ile servis yapılıyor. Pirinç pilavı olmasına rağmen risotto kıvamındaydı. Bu tür yemekleri sevdiğimden ben beğendim. Fiyatı ile de orantılı olacak çekilde istakoz sınırlıydı tabii ki. (shellfish rice with lobster)

IMG_1468   IMG_1467

Sardalya’nın Türkiye’de tavasını, Yunanistan ve adalarında ızgarasını yedikten sonra Portekiz’de de fırınlanmışını da yedik. Tabii ki lezzeti tavadaki gibi olmasa da sağlıklı olduğu kesin. Ben beğendim doğrusu.

IMG_1466

yemek için ödediğimiz rakam 34 Euro.

Cais Das Dolunas , Lizbon, Portekiz ( Lisboa, Portugal) ( * * * )

Adres: Rua Da Victória, 46, Lizbon   Tel:  +351.21.243.7167

Lizbon’da yediğimiz en değişik yiyeceklerden birini burada tatma fırsatı bulduk. İlerleyen satırlarda kendisi ile tanışacaksınız :). Onun dışında yediklerimiz çok özenerek yapılmıştı diyemem. Yer olarak merkezle olan mekan sanki biraz turistik tur yemekleri misali bir tarzı var.

Portekiz’de alıştığımız şekli ile birer kadeh porto şarabı, yemeklerin başlangıcı olmaya devam ediyor.

IMG_1532   IMG_1533

Yemek öncesi birer adet bir çeşit sebzeli Hint böreği olan Chamuca (Samosa) ile patates kroket alıyoruz açlığımızı bastırmak için. Her ne kadar tavada yapılsa da, Portekiz’de  başlangıç olarak tercih ediliyorlar.

IMG_1526

Kalamar tava burada biraz daha değişik. Kalamar etrafını saran katman daha kalın. Yağsız olsun derseniz bu kısmı ayırabilirsiniz.

IMG_1535

3 biberli sos ile biftek pek bana göre değildi. Sos üzerinde kullanılan demek daha doğru olacak 3 ayrı renkteki karabiberi tane olarak kullanmaları en azından benim sosu ağız tadı ile yememi engelledi. Ben tane çok sevmiyorum. Aslında çoğunluğunu toz haline getirip, az miktarda renklendirmek için tane kullansalar daha iyi olurdu bence. Etin yumuşaklığı ve lezzeti tatmin ediciydi. Yanında da garnitür olarak pirinç pilavı ve patates kızartması.

IMG_1538

Portekiz’de tatlılar gerçekten fazla tatlı. Benim gibi ağdalı seven biri için bile. Burada yediğmiz en özel tatlı ki aslında meyveli tatlılar bana göre tatlı değil, “Maca Assada”. Enfes bir şey. Mutlaka deneyin. Elma, kahverengi şeker, porto şarabı ve çubuk tarçın ile hazırlanıyor. Evde de mutlaka deneyeceğim.

IMG_1540

Semiha’nın tercihi ana vatanı Orta Amerika olan görünüşü kavuna, tadı balkabağına benzeyen Papaya oldu.

IMG_1541

Bu yemek sonunda ödediğimiz rakam 43 Euro.

Casa Chinesa , Lizbon , Portekiz ( Lisboa , Portugal) ( * * * * )

Adres: R. Áurea 274, 1100 Lizbon  Tel: +351.21.342.3680

Lizbon’un iç kısımlarından Tejo Nehri kenarındaki Ticaret Meydanı olan Praça do Comercio’ya doğru giderken görülmesi gereken yerlerden biri olan Asansörün “Elevador de Santa Justa”  karşısından geçerken vitrindeki değişik tatlılar dikkatimizi çekti.

İlk dikkat çekici olan, Douro bölgesine has, Santa Clara Manasırın’dan ,”Meşale Damlası” anlamına gelen bir tatlı çeşidi “Pingos de Tocha”.Yumurta, su, pudra şekeri ve limon suyu yapılıyor. Aşırı tatlı (ben bile zor yedim) ama bir o kadar da çekici ve benzersiz bir görünüşe sahip.

IMG_1525    IMG_1471

Diğeri ise “Queijada da Madeira” , yani Madeira keki. Madeira da  Atlas Okyanusu′nda, Portekiz′e bağlı bir özerk bölge olan takımadalar topluluğu. Buğday unu, tereyağı, şeker ile hazırlanan hamur içine krem peyniri, şeker ve yumurta ile hazırlanan iç ile nefis bir bütünlük sağlanmış.

IMG_1470

Granier , Lizbon, Portekiz (Lisboa, Portugal) ( * * * * )

Adres: Rua Áurea, 202, Baixa, Lizbon

Portekiz’de kahvaltı beklentiniz fazla olmasın. Bazı gittiğim yerlerde, özellikle yerel halkın kahvaltı kültürünü görebilmek için oteli seçerken kahvaltı hariç tercih ediyorum. Ancak hiç bir yerde yiyecek bir şey bulmak için zorlanmadık. Pastahane veya fırın niteliğinde gittiğimiz yerlerde tuzlu bir şeyler bulmakta oldukça zorlandık. Yine merkez caddelerden biri olan Rua Aurea üzerinde gözümüze kestirdiğimiz yerde kahvenin yanına bulabildiklerimiz  tahıllı mini sandviç ile peynirli ve sade poğaça.

 

IMG_1546     IMG_1548

Casa Portuguesa , Lizbon, Portekiz (Lisboa,Portugal) ( * * * * * )

Pastel de Bacalhau …..

Adres: Rua Augusta, 106-108 Lizbon     Tel: +351.916.486.888

http://pasteisdebacalhau.com/

Yağmurlu bir havada Lizbon sokaklarında dolaşırken önünden geçtiğimiz bir dükkan ilgimizi çekti. Belki hava yağışlı olmasa farketmezdik çünkü yağan sağanak yağmurda sığınacak bir yer de bakınmıyor değildik. İlk dikkatimizi çeken dükkan önündeki aşağıda gördüğünüz poster oldu.

IMG_1625

Portekiz’in kaldığımız süre içinde yetişebildiğimiz her türlü yiyeceğini deneyimlemeye çalışırken, önümüze çıkan bu fırsatı neden tepelim ki? Bu özel lezzet gözünüzün önünde hazırlanıyor. Aslı isminden de anlaşılacağı üzere geleneksel Morino balığı keki. İlave olarak diğer bir geleneksel lezzet Serra da Estrela peynirini içinde kullanmaları. Tüm bunlara eşlik edenler ise yumurta, patates, maydanoz, zeytinyağı, soğan ve sarımsak. Tüm bunlar görüldüğü üzere elde kaşıklar ile son hali verildikten sonra tavada yenmeye hazır hale getiriliyor.

IMG_1623

Gördüğünüz üzere sunum da çok farklı. Plastikten bir sunum plakasına isterseniz seçtiğiniz bir Porto şarabını da ekleyebiliyorsunuz.

IMG_1622