Kategori arşivi: SGP.Singapur

Palm Beach Seafood Restaurant , Singapur (Singapore) ( * * * * )

Adres: 1 Fullerton Road Tel: 63368118

http://www.palmbeachseafood.com/

Singapur, Malay yarımadası güneyinde bulunan bir şehir devlettir. Ekvatorun sadece 137 km kuzeyinde.

Yemek için önceden planlamadığımız ama gözümüze iyi gelen bir yer olan Palm Beach’i seçtik. Bu ülkede yemekler doğal olarak deniz ürünü üzerine. Masaya oturup menüyü elimize aldığımızda, birçok ödül sahipli bir lokanta seçtiğimizi gördük. İlk önce ikram olarak gelen iştah açıcılar ballı bir sos ile kaplı çıtır balık derisi ve yerel bir çeşit turşu (Achar)

DSC03550

Yöresel iştah açıcıların (!)  yanına, yine yöresel bir bira olan “Tiger” tercih ettik.

DSC03552

Yemek ile birlikte seçtiğimiz şarap Avustralya menşeili Grant Burge Barossa. Cabernet Sauvignon ve Merlot  kupajı.

DSC03557

Baş aktörler karides ve noodle’a baharat ve yeşilliğin eşlik ettiği hazırlanan bir çeşit çorba. Benim seveceğim bir tat. (Prawn Lobo)

DSC03559   DSC03561

Fiyat olarak biraz yüksek olmasına rağmen, her zaman bulamadığımız Türkçe’de “deniz kulağı” olarak adlandırılan bir deniz canlısı Abalon. Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan ABD ve Doğu Asya ülkelerinde değerlidir ve eti oldukça pahalıdır. (Whole Abalone)

DSC03564

Endonezya orijinli bir tatlı olan Chendo’lu dondurma yemeğimizin son kısmını oluşturdu.         (Ice cream chendol)

DSC03565

Hindistan cevizini merkezde çoğu yerde bulmak mümkün. Ancak suyu biraz fazla geldi bana. Tatmak için tamam ama fazla zorlamayın derim.

DSC03572

Singapur simgelerinden biri olan Merlion, yarı balık yarı aslan. Özellikle geceleri güzel bir ışıklandırma ile daha ilgi çekici bir hale geliyor.

DSCN2761   DSCN2752

Marina Bay Sands Skypark , gerek mimarisi, gerekse konumu ile bir tasarım harikası. Akşamları yapılan ışık gösterileri de çok fazla ilgi çekiyor. Gündüz ve gece görünüşleri çok farklı.

DSCN2785   DSCN2768

Skinny Pizza , Singapur (Singapore) ( * * * * )

Skiny Pizza …. What a crack …

Adres: Plaza Singapura , 68 Orchard RoadNo.03-79/83 Tel:+65 6884 8381

http://www.skinnypizza.com.sg/

Singapur’da, restaurant girişlerinde sıkça gözlemlediğim bir durum, kapı önündeki sıra. İnsanlar masaların boşalmasını bekliyor. Bizim pek alışık olmadığımız bir durum. Sanırım ülkedeki insan yoğunluğu ile de alakalı.

Ancak aşağıda resimlediğim durum, beni gerçekten şaşırttı. Sıra o kadar fazla ki, sandalye takviyesi bile yapılmış. Sanırım bizler, bu kadar beklemektense, hızlı bir çözüm buluruz.

DSC03598

Merkezi Orchard Caddesi üzerindeki Singapur AVM’de bulunan Skinny Pizza, adından da anlaşılacağı üzere bir pizza restaurantı. Yemek öncesi denediğim bir Japon birası idi.

DSC03579

Pizza restaurantında pizzayı tatmamak olmazdı. Mustafa hocamın pizzasını denedim. Hakikaten “What a Crack” denecek şekilde. Pizza o kadar gevrek ki, türkçe tam karşılığı belki de kıtır sesi ve lezzeti mükemmel. Adını hak ediyor.  Morina balıklı pizzada,  (Cod Fish Pizza) balık püresi yanında patates, sarımsak, karışık otlar , parmesan , bol roka , ince turp ve zeytinyağı .

DSC03582

Benim tercihim ise pizza olmadı . Benden beklenmeyen birşey ancak buraya kadar gelmişken, farklı birşey deneyeyim istedim. Karabiberli karides linguine. Pasifik Okyanusundan !  Kömürde ızgara edilmiş karides, linguine makarna ve karabiber sosu ile. Üzerine bir miktar somon havyarı. (The Elegant Black Pepper Prawn Linguine) .Ben çok beğendim. Ama karabiberi sevmeyenler için biraz acı gelebilir. Son derece değişik bir tat.

DSC03585

Tabi bu acının üzerine, mecburen !! ağızımızı tatlandıracak birşeyler sipariş etmek zorunda kaldık. Sıcak çikolata sosu ile sunumu yapılan Çikolatalı kek (Chocolate Toffee Cake)

DSC03593

ile  Ricotta peynirli limonlu cheesecake’in(Lemon Ricotta Cheesecake) tadına baktık. Altı bisküvi, üstü kremsi ricotta , arasında da Avustralya’ya has Makademya fındığı (Macadamia nut)

DSC03596

Mekan hakikaten sadece çıtır pizzası değil, aynı zamanda tatlıları ile de değişik zevklere hitap etmekte. Ben çok beğendim …