Kategori arşivi: CZ.Çek Cumhuriyeti.Karlovy Vary

Restaurant Ruze , Karlovy Vary , Çek Cumhuriyeti (Czech Republic) ( * * * )

Karlovy Vary, sanırım Çek Cumhuriyeti ziyaretinde ayrı bir sayfa açılması gereken, mineral suları ve kaplıcaları ile ünlü bir turizm şehri. İmparator 4.Karl tarafından kurulan şehrin anlamı ilginçtir “Kralın Banyosu”. Açık havada bile sigara içilmesi yasak. Mutlaka duymuşsunuzdur, burada her yıl Uluslar arası Film Festivali düzenlenmekte. Ayrıca ünlü Çek içkisi Becherovka da burada üretilmektedir. Buraya gelip de buraya hayran kalmamak mümkün değil bence.  Tur ile birlikte geldiğimiz şehirde 3-4 saat kaldık ve doyamadık. Şehirle ilgili resimleri paylaşmak isterim ilk önce.

DSCN4399   DSCN4443

Birçok ünlü ve devlet adamının gelerek şifa aradığı bu şehire 1918 yılında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de yolu düşmüş. Tedavi için kaldığı otelin kapısında bu ziyaret ile ilgili tabelayı görebilirsiniz.

DSCN4371   DSCN4373

Şehrin içinde birçok sıcak su kaynağı var. Bu kaynak sularının sıcaklığı 76 C-ye kadar çıkabiliyor. Şehrin her yerinde satılan küçük ibriklerden satın alarak bu şifalı suyu rahatça içebilirsiniz.

DSCN4428   DSCN4422

İşin yemek kısmına gelirsek; hiç sevmememe  rağmen kısıtlı vakitte geldiğimiz bu şehirde akşam yemeğini tur usulü yedik. Ana yemeği seçme imkanımız oldu en azından. Güzel sayılabilecek, üzeri frenk soğan ile tatlandırılmış ekşi krema ile hazırlanan mantar çorbası ile başladık.

DSC04199

Ana yemek ise, grup misali tabakta ördek.

DSC04204

Kızarmış peynir eşliğinde söğüş salata …

DSC04208

Belki de yemeğin en güzel kısmı tatlısıydı. Rus kökenli “Medovnik” . Ballı cevizli pastanın benzerlerini bizde bulmak da mümkün. En sevdiğim çeşitlerden …..

DSC04210