Kategori arşivi: HR.Hırvatistan.Zagreb

Agava , Zagreb , Hırvatistan ( Croatia ) ( * * * * )

Adres: Tkalciceva 39, Zagreb 10000,  Tel: +385 1 4829 826

http://www.restaurant-agava.hr/

Biraz geç ulaştığımız Zagrep’de şehirdeki görülecek yerlere yetişebilme telaşından dolayı yemek biraz geç saate kaldı. Aslında buradaki ilk tercihim Agava değildi. Ancak ilk tercihimize biraz geç kalmıştık. Rezervasyon da yaptırmadığımızdan mutfak kapandı cevabı ile karşılaştık. Allahtan ikinci tercihimiz yakındı. Bulmak biraz güç. Aslında hareketli bir sokak üzerinde. Elimizdeki haritanın düzgün olmamasından diyelim.

Dediğim gibi restaurant hareketli bir yerde. Merkezde iseniz yürüyerek gidebilirsiniz. Siparişlerimizle birlikte yine tuzlu ekmek ve pideler önümüze geliyor.

DSC04983

Yemek ile seçimimiz, lal Hırvat Şarabı. Ilocki Podrimi Rose Frankovka 2013 Kvalitetno. Yemek ile gayet uyumlu.

DSC04990

Ortaya söylediğimiz siyah trüf mantarlı makarna. Meşelik alanlarda yetişen trüf mantarının siyah olanı daha değerli. Nedeni yetiştirilmesinin zor oluşundan. Biraz da krema ile ile tatlandırılan başlangıcımız denemeye değer. (Traditional Crotian pasta fuzi with black truffles)

DSC04984

Semiha’nın tercihi, fırında sebzeler ile birlikte pişirilen ahtapot. Özellikle Denizli’de fazla çeşidini bulamadığımız ahtapotu kaçırmadık.  (Oven baked octopus with vegetables)

DSC04986

Bir Hırvat yemeği olan Pasticada’yı denedik. Ağır ateşte özel sosu ile pişen bir dana eti. Yanında patates ve biraz tatlı marmelat . Hırvatistan’ın Dalmatian kıyısına ait bir yemek olduğundan başında bölgenin ismi geçiyor. (Dalmatian Pasticada with home made dumplings)

DSC04987

Bu güzel yemeklerin ardına güzel bir tatlı yeme fırsatını bulduk. Mevsimine göre erik veya incir ile yapılan (bizim şansımıza erik denk geldi)  ve yine Hırvatistan’ın Dalmatian kıyısında yetişen “Plavac Mali” üzümleri ile yapılan şarap ve dondurma eşliğinde. (Plums or fig in “Plavac Mali” wine)

DSC04994

Zagrep’ e gelmişken görmeden gitmeyin dediğim yerler Ban Jelacic Meydanı, Zagrep Katedrali, St.Mark Kilisesi.

DSCN6808   DSCN6801DSCN6802