Kategori arşivi: TR.Muğla

Keyfoturağı Kahvesi , Muğla ( * * * )

Kır Kahvesin’de Antrikot Sarma…

(Koordinat: N37˚11.377′ ;  E028˚24.020′)

Adres: Karabağlar Yaylası , Muğla Tel :0252 212 6676

Muğla merkeze bağlı karabağlar yaylasında bulunana kahvelerden birinde yemek keyfini yaşadık. Bu bölgede benzer kır kahveleri mevcut. Keyfoturağı’da bu bölgede denediklerimizden bir tanesi. Mevsimine uygun olarak, bahçesinden keyf alınacak bir yer.

Bu bölgenin vazgeçilmezi olan üzeri yoğurtlu karışık kızartma.

Ve biber turşu

Mekana özel “Çingene Pilavı”. İsmini duyduğumda hemen sipariş versem depilav ile pek alakalı değil.Çökelek, taze soğan, maydanoz, domates, zeytinyağı. Mutlaka tadılmalı…..

Semiha kuzu şişi tercih etti….

Ama benim tercihim “antrikot sarma” idi ve ne kadar doğru tercih yaptığımı tadınca anladım ….

Eti son derece yumuşak , ağızda dağılıyor. Dışının kızarması için sonradan fırınlanmış, enfes tat. İçinde de fıstıklı, üzümlü iç pilavı. Başka birşey demeye gerek yok sanırım….

Reyhan Unlu Mamuller , Muğla ( * * * * )

Muğla Saraylısı …

(Koordinat: N37˚12.862′ ;  E028˚21.879′)

Adres: Marmaris Bulvarı No.7 Muğla Tel.252.2120212

Deniz kenarına giderken genelde Muğla şehir merkezinden teyet geçeriz hepimiz. Şehir merkezine teyet geçilen  yerlerde mutlaka birşeyler atıştırılacak yerler mevcut. Ancak “ben tatlıyı severim” diyorsanız,  “Muğla Saraylısı” için merkeze girmeye değer derim. Her ne kadar şahsen ben fıstıklı olmayan tatlıya, tatlı demesem de, Muğla Saraylısı ceviz ile güzel….

Kökeni yörüklere dayanan ve birinci sınıf ceviz ile yapılan Muğla Saraylısı,  Muğla’ya özgü bir tatlı çeşidi. Yaklaşık iki yüz yıllık bir geçmişe sahip. Kentin sosyal hayatında büyük bir yeri bulunan ve geleneksel kız isteme adeti içerisinde yer alan Muğla Saraylısı geleneği bu günde devam etmekte. Damat alayının ailesi tarafından kız evine nişan takmaya gidilirken, bir tepsi tatlını ortasına konan sarı lira’dan adını alıyor. Sarı Liradan, kentli dilinde “Sareyli” ye dönüşen tatlı zaman içerisinde Muğla Saraylısı adını aldı.

Reyhan’da tabii ki bu tatlının haricinde değişik börek , pasta , dondurma, …vb bulmak mümkün.

Süpüroğlu , Muğla ( * * * * )

Köy Ortamında Akşam Yemeği ….

Adres:Orhaniye Mah. Karabağlar, Süpüroğlu Mevkii No.56 . MUĞLA Tel.252.2176565 , 536.2455055

Yolunuz Muğla tarafından geçerse (ki yaz mevsiminde, oturduğunuz şehire göre mutlaka düşer diye düşünüyorum) , Muğla çıkışındaki kahvelerin olduğu bölgeye mutlaka uğrayın. Bizim bu yöredeki ilk ziyaret ettiğimiz yer Süpüroğlu. Tavsiyesi için Engin Sarıkaya’ya da teşekkürler …

Yaz için son derece serin bir ortamda, verdiğiniz siparişleri beklerken sunulan iştah açıcılar, arkadan gelecek siparişlerin tadı hakkında iyi ipuçları vermişti. Özellikle ekmek anında yapılan , kolaylıkla her yerde bulunmayan cinsten

Soğuklardan tercihimiz patlıcan salatası

ve karışık kızartma oldu.

Ana yemek olarak tercihimiz tandır oldu. Bence mutlaka tadılmalı.