Tapabento , Porto , Portekiz (Portugal) ( * * * * * )

Adres: Rua Da Madeira, 222 Porto Tel: +351.912.881.272

http://www.tapabento.com/EN/contactos

Bence Porto’da iyi bir seçim yaptık akşam yemeğimiz için. Gündüz Douro nehri etrafında gezerken gözümüze çarpan ve mutlaka dinlemek istediğimiz Fado dinletisinin ardından geldik.  Fado Portekiz halk müziği ve bir çeşit ağıt.

IMG_1119

İşin güzel yanı bu dinletiyi şarap üreticilerinden biri olan Caves Calem düzenliyor. İsterseniz sadece dinletiye katılıp yanında ikram edilen beyaz ve kırmızı şarabı tadabiliyorsunuz. İsterseniz ilave olarak Porto şarapçılığı ve üretim detaylarını öğrenip görebileceğiniz bir tura da dahil olabiliyorsunuz. Biz  bir gün önce Douro bölgesindeki gezimizden dolayı sadece dinletiyi tercih ettik.

DSCN8745    DSCN8754

Bu nefis Fado dinletisi sonrası, gündüzden rezervasyonunu yaptığımız ve nefis yemeklerini tadabildiğimiz Tapabento’ya gittik. Tavsiyem rezervasyonsuz gitmeyin.

Isınmak için tercihimiz, sebze çorbası oldu. Mevsimine göre taze sebzelerden hazırlanan çorba, maydanoz, kruton ve zeytinyağı ile lezzetlendirilmişti.

IMG_1146

Ara soğuk gibi tercih ettiğimiz, fırınlanmış domates üzerine rendelenen keçi peyniri, süsleme olarak da goji berry , fıstık, bal, balzamik ve fesleğen. Tabii ki bizi cezbeden kelime daha çok keçi peyniri idi. Farklı bir tadım oldu.

IMG_1147

Tabii ki ana yemekteki seçimimiz karışık kabuklu deniz mahsulleri oldu. İçinde bildiğimiz, bilmediğimiz her şey vardı. Yanında son derece hafif bir Thai pilavı ile servis edildi. İçinde neler yok ki. Barlam balığı(ilk defa duydum) , keler balığı, karides, midye, farklı 2 çeşit istiridye (İnce uzun şeklindekine dikkat). Kişniş, hindistancevizi ve rezene ile birlikte servis ediliyor. (hake, monk fish, shrimp, clams, mussels, razor clams, coriander, sliced coconut, samphire)

IMG_1153

Tabii ki benim seçimim, balıklardan da uzak kalmadan keler balığı risottosu. İçinde ahtapot karides,  narenciye, kişniş ve safran. Üzerine de ince dilimlenmiş parmesan. Tam bana göre.  (Monkfish risotto with octopus, shrimp with citrus fruits, coriander and saffron)

IMG_1152

Kişi başı ödediğimiz rakam 27 Euro.