Galion Restaurant , Kotor , Karadağ (Montenegro) ( * * * * )

Deniz üzerinde yemek …

Adres: Suranj bb – 85330.Kotor Tel:+382.32.32.50.54

Karadağ kıyısında çok güzel bir körfez üzerinde bulunan Kotor, çarpıcı manzaraları ile gelenek ve tarihe gömülü bir şehirdir. UNESCO Dünya Miras Alanı listesinde bulunan eski şehir 12. ve 14. yy’lar arasında inşa edilmiştir ve Orta Çağ’a ait mimari ve tarihi anıtlar doludur. Kotor’u yüzyıllar boyunca korumuş olan ve dört kilometreyi aşan şehir duvarları Aziz Ivan kalesine çıkmaktadır.

Özellikle Podgorica tarafından geliyor/tarafına gidiyor iseniz, her ne kadar zor bir yol olan dik dağ yolundan, enfes Kotor manzarısınının keyfini çıkarabilirsiniz. Yeter ki hava müsade etsin …

Enfes Kotor fotoğrafları…….

Kaldığımız otelin tavsiyesi ile gittiğimiz restaurantın konumu son derece güzel. Köfez bölümünün neredeyse tam ortasında ve denize doğru çıkıntısı olan bölümü mevcut. Burada yerseniz, neredeyse denizin üzerinde yemeğinizi alıyorsunuz.

Biz rezervasyon yaptrmadığımızdan, herhangi bir masanın boşalması için biraz bekledik. Bu sırada vakti değerlendirmek için tercihim buz gibi bir Karadağ birası oldu….

Siparişimizi aldıktan sonra sofraya gelen tereyağ , yoğurt , zeytinyağı , …..

Ve sıcacık yeni çıkmış ekmek …..

Yemeklerin yanında yine Karadağ orijinli, Podgorica bölgesinde yetişen Merlot’lardan yapılan kırmızı şarabı tercih ettik.

http://plantaze.com/en/#/Crnogorski_Merlot?scena=crvena_vina

Deniz kenarında yemek yerken, balık çorbasının tadına bakmamak olmaz. (Riblja corba)(fish soup). Hele sunumunu da değişik yaparlarsa …

İlk önce içinde sadece maydanoz ve limon bulunan bir tabak ……

Ardından tabağa ilave edilen balık çorbası ….

Ve yenmeye hazır son hali …. (3,5 Euro)

Öğlen geç saatte yediğimiz balığın tadı henüz geçmemişken, akşam direk olmasa da endirek kolarak kabuklu deniz ürünü seçtik. Karides ve safranlı risotto. Sunum ve lezzet bir numara.(Rizoto sa gamborima i safranom)(Risotto with shrimps and saffron) (13 Euro)

Balık yanına biraz da sebzeli ve parmesanlı spagetti. (spageti sa morskim plovodima , sezonskim povrecem i kriskama parmezana)(Seafood spaghetti with seasonal vegetables served with parmesan shavings) (10 Euro)

(Trilogija cokoladnog kolaca sa sladoledom i musom od cokolade)(Trilogy of chocolate fondant, ice cream and chocolate mousse) (4,5 Euro)

Kişibaşı ödediğimiz, 20 Euro

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.